Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Garanti BBVA İhtiyaç Kredisi+Otomatik Faturaya Özel Bonus Tanımlanmadı

Ceyhan
22 Mayıs 12:23
567

Garanti BBVA bankasının uzun süredir müşterisiyim. Bana ulaşan bildirim sonucunda, İhtiyaç Kredisi ve 3 otomatik fatura ödeme başvurusu yapmam durumunda hesabıma Bonus tanımlanacağına dair bir kampanyadan haberdar oldum. Otomatik fatura ödemelerini ekledim ve krediyi hesabıma aktardım. Tüm adımları tamamladım. 15 Mayıs'ta hesabıma yükleneceği belirtilen Bonus, bugün 22 Mayıs olmasına rağmen hala yüklenmedi. Müşteri hizmetlerini aradığımda ilgilenen olmadı. Bana dönüş yapılacağını belirtiyorlar ancak her seferinde sadece yeni bir kayıt oluşturuluyor ve durum çözüme kavuşturulmuyor. Müşteri hizmetleri görevini yerine getirmiyor. Yüzeysel iş yaparak müşterileri bankada tutmanız mümkün değil. Burada mesele borç almak ya da yardım istemek değil; bankanızın bireysel kampanyalar sunması ve bu kampanyaların şartlarını yerine getiren müşterilerin hak ettikleri bonusları alamamalarıdır. Ben de bu kampanyaya katıldım, gerekli şartları yerine getirdim ancak defalarca aramama rağmen bonusumu alamadım ve hala bankanızı kullanmaya devam ediyorum. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini talep ediyorum. Sorun sadece kısa bir süre beklemek değil, hak ettiğimiz bir hizmet için defalarca müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışan ve zaman kaybeden müşterileriz. Müşterilerin bu şekilde mağdur edilmemesi gerekiyor. Her şeyi doğru yapmama rağmen, belki on farklı günde on farklı çağrı yapmak zorunda kaldım. Bu çağrılar en kısa sürede beş, en uzun sürede yirmi dakikaya kadar sürdü.

Gelişme
Gelişme

09 Haziran 13:50

"Garanti BBVA bankasının uzun süredir müşterisiyim. Bana ulaşan bildirim sonucunda, İhtiyaç Kredisi ve 3 otomatik fatura ödeme başvurusu yapmam durumunda hesabıma Bonus tanımlanacağına dair bir kampanyadan haberdar oldum. Otomatik fatura ödemelerini ekledim ve krediyi hesabıma aktardım. Tüm adımları tamamladım. 15 Mayıs'ta hesabıma yükleneceği belirtilen Bonus, bugün 22 Mayıs olmasına rağmen hala yüklenmedi. Müşteri hizmetlerini aradığımda ilgilenen olmadı. Bana dönüş yapılacağını belirtiyorlar ancak her seferinde sadece yeni bir kayıt oluşturuluyor ve durum çözüme kavuşturulmuyor. Müşteri hizmetleri görevini yerine getirmiyor. Yüzeysel iş yaparak müşterileri bankada tutmanız mümkün değil. Burada mesele borç almak ya da yardım istemek değil; bankanızın bireysel kampanyalar sunması ve bu kampanyaların şartlarını yerine getiren müşterilerin hak ettikleri bonusları alamamalarıdır. Ben de bu kampanyaya katıldım, gerekli şartları yerine getirdim ancak defalarca aramama rağmen bonusumu alamadım ve hala bankanızı kullanmaya devam ediyorum. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesini talep ediyorum. Sorun sadece kısa bir süre beklemek değil, hak ettiğimiz bir hizmet için defalarca müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışan ve zaman kaybeden müşterileriz. Müşterilerin bu şekilde mağdur edilmemesi gerekiyor. Her şeyi doğru yapmama rağmen, belki on farklı günde on farklı çağrı yapmak zorunda kaldım. Bu çağrılar en kısa sürede beş, en uzun sürede yirmi dakikaya kadar sürdü."

Şikayetimi 22 Mayıs'da ilettim. Bugün 9 Haziran hala bir geri dönüş yok. Halen her gün arıyorum, bütün müşteri hizmetleri çalışanları farklı bilgiler vererek, yanıltıyorlar. Kimsenin ilgilendiği yok. Böyle bir şey gerçekten olamaz. Kimse hak ettiği şey için onlarca kez aramak, vakit kaybetmek zorunda değil.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Garanti BBVA Bonus Şikayetleri

Garanti Bonus İade Sonrası Bonus Kayıpları

Serkan
11 Haziran 09:46
152

Garanti BBVA Kampanya Bonus Sorunu

Gizem
10 Haziran 15:40
244
Garanti BBVA Kampanya Bonus Sorunu
Garanti BBVA Kampanya Bonus Sorunu

Garanti Bankası Bonus Mağduru

Mustafa
07 Haziran 16:35
270

Garanti Bonus Yüklenim Talebi

Elif
07 Haziran 11:52
169
garanti-bonus-yuklenim-talebi-1.docx
1

Garanti BBVA Bonus Kampanya Saçmalıklar Zinciri

Muhammet
01 Haziran 00:52
234
Tüm Garanti BBVA Bonus Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz