09 Ekim
#12756268

Garanti BBVA HGS - OGS Etiket Kartı Şikayeti

Garanti Bankası'ndan satın almış olduğum HGS etiketimi araç kaydı sırasında "6. sınıf" seçilmesi gerekirken "3. sınıf" olarak kayıt edilmiştir. Yaklaşık olarak 11 kez köprü geçişimden sonra fark ettiğim fazla ücret alımına ilişkin; OGS - HGS (0 850 460 60 60) birimindeki yetkilerle görüştüm.


OGS biriminden; HGS etiketinden her köprü geçişimde "6. sınıf" araç ücreti alındığı ve fazla ücret çekimine ilişkin kendilerinin alakalı olmadığını bankamla görüşmem gerektiği iletildi. Lakin Garanti BBVA müşteri hizmetlerinden oluşturduğum şikayet kaydımın sonucunun bana kara yolları Genel Müdürlüğü ile görüşmem yönünde olduğunu bildirdiler.


İnternet üzerinden alınan HGS ve OGS kartlarında denetim eksikliği olan ve hataya mahal veren Garanti BBVA mobil bankacılık uygulaması ve talebime yardımcı olmayan banka çalışanlarından şikayetçiyim.

Osman Osman 890 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Osman10 Ekim

    Oluşturduğum şikayet formlarına geri dönüş yapılmadığı için buradan şikayet etmek durumundayım!

  • Garanti BBVA Temsilcisi09 Ekim

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları