Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aslı'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Garanti BBVA Haksız Kredi Kartı Ücreti Tahsilatı İade Talebi

1.744görüntüleme
Aslı
Aslı 20 Ocak 22:07

Sonu 3016 ile biten Miles & Smiles kartımdan kesilen 274 TL'lik üyelik ücretinin aşağıda belirtilen kanun hükümleri gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. "4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından, söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır."13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır." Üyelik ücreti olarak alınan aidat ücretinin tarafıma iadesi hususunda gereğinin yapılmasını, üyelik ücretinin iptalini ve geçmiş yıllarda tarafımdan tahsil edilen üyelik ücretlerinin tarafıma iadesini talep ediyorum. Aksi takdirde Bankalar Birliği ve Tüketici Hakem Heyeti gibi ilgili yerlere şikayet edeceğimi bildirir bu durumun ivedilikle kurum tarafından çözüme ulaştırılmasını talep ederim.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA20 Ocak 22:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Aslı
Aslı21 Ocak 18:11

Sevgili Garanti BBVA, Oradan iletmeye çalıştım ama yazılı hiçbir seçenek çıkmıyor önüme. Çağrı merkezini aramaktan başka seçenek sunulmuyor. Müşteri Çağrı Merkezi'indeki arkadaşlarınız da beni başka karta geçmeye zorluyor. Ben zaten kartı iptal ettim, artık kullanmayacağım. Yine de benden haksız yere ve yasalara aykırı şekilde tahsil edilen bu ücretin tarafıma iadesini talep ediyorum.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Suat
Suat21 Ocak 01:43
 

garantibbva.com.tr iletişim formunda yıllık kart iade için seçim oluşturmayarak oyalama yoluna gidiyor! Ne yazılı ne de sözlü olarak bir seçenek yaratmadıkları için kimseye ulaşmak mümkün olmuyor. Umarım sizinki iade olur, ben 3 gün uğraş uğraş şubeye de uğramama rağmen sonuç alamadım ve 30 yıldır kullandığım kartı iade ettim, yenisi gelirse onu da kabul etmeyeceğim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler