Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Garanti BBVA Haksız Kart Aidatı Alımı

1.369görüntüleme
Şükriye
Şükriye 21 Ocak 13:24

Geçen yıl ocak ayında garanti kredi kartımdan kesilen yıllık kart aidatı ücretini (142 TL) şubat ayı gibi fark edip iadesi için müşteri hizmetlerini aradım. Tarafıma 6 ay daha kullanma sözüme 50 TL bonus yükleyebileceğiniz aksi takdirde iade yapılamayacağı söylendi. Bütün çabalarıma rağmen para iadesi yapılmadı ve kartıma 50 TL bonus yüklendi ve telefonda konuştuğum temsilci aidat ücreti kesilir kesilmez o ay ararsanız para iadesi gerçekleştirebiliriz ama sizin birkaç ay geçmiş süreniz, bir dahaki yıl bu şekilde yapın dedi. 

Ben de bu laf üstüne bu sene kart aidatı ücreti kesilir kesilmez bankanızı aradım iadesini talep ettim. Telefondaki çalışanınız aynı şekilde bonus yükleme teklifinde bulundu ben de kesilen ücretin yasal olmadığını söyleyerek iadesini talep ediyorum ve bonus istemiyorum dedim. Bütün çabama rağmen kesinlikle şikayet takibi falan da oluşturulmadı. Ayrıca alınan ücretin yasal olduğunu ve benim bir şey bilmediğimi söyledi defalarca. Ben kart aidatı ücretimin iadesini talep ediyorum ve edilmediği takdirde kredi kartımı kapatacağım.

Kanun maddesi:tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından, söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır.” “13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA21 Ocak 13:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler