11 Kasım
#12941755

Garanti BBVA Habersiz Kart Ücreti Aldı

Ekim 2019 sonunda Garanti BBVA'yı arayarak Mastercard ve AMEX kartlarıma bir sonraki ay bir ücret yansıyıp yansımayacağını öğrenmek istedim. Müşteri hizmetleri yetkilisi herhangi bir ücret yansıması görüntülemediğini, zaten bir ücret yansıyacak ise mutlaka ekstremde belirtileceğini paylaştı.


Temkinli biri olarak 1 hafta sonra henüz ekstrem kesilmeden müşteri hizmetlerini tekrar aradım, yine yetkili aynı şekilde bilgilendirme yaptı. Kasım ayı ekstremde kartlarıma ücretlerin yansıtıldığını gördüm.


Müşteri hizmetleri yetkilisini tekrar aradım internetten form doldurmamı istedi, kabul etmeyerek şikayeti telefonla kendi aracılığı ile doldurdum. Telefonların dinlenmesini ve paranın bilgilendirilmeden kesildiği için iadesini talep ettim. 1 haftadır şikayetime geri dönüş olmadı.

Emir Emir 1.505 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti BBVA Temsilcisi11 Kasım

    Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları