10 Eylül
#12577729

Garanti BBVA Garanti Bankası İstanbul Kadikoy Şubesi

Garanti Bankası Kadıköy Şubesi ile yaklaşık 13 yıldır maaş müşterisiyim. Son zamanlarda kredi faiz dalgalanmasından sebep faiz oranı düştüğünde yeni oranla çekilip kullanıldı ve kapatıldı. (Bana kredi çıkarsa ki müşteri olarak kullanmak veya kapatmak benim en doğal hakkım) şu an faiz indirimlerinden yararlanıp diğer bankalardaki kredimi bir araya toplamak için talepte bulundum. Kredim onaylandı, ve genel olarak internetten onaylanan kredi üzerinden 10000 TL aşan kredilerde inisiyatif kullandığını biliyorum. Kaldı ki A********* bey de konu ile ilgili yardımcı olacaktı. Fakat şubedeki G****hanım. Siz kredi alıp kapatıyorsunuz, size kredi çıkmadı indirim yapamayız diyerek beni başından atmaya çalıştı. Bu şekilde bir yaklaşım görmedim. Müşteri olarak ister krediyi kullanırım istersem kapatırım, sonuç itibariyle bana çıkan onaylanan bir kredi mevcut. Ve 13 yıllık maaş müşterisi olarak da bana inisiyatif kullanıp faiz oranında indirim yapmak size yakışan bir hareket olmalı. Bu şekilde bir yaklaşımı kabul etmiyorum ve doğru bulmuyorum. Kredi kullandığım diğer zamanlarda telefonda çok düzgün konuşurken şu an sinirli ve agresif bir şekilde cevap vermesine anlam veremedim. Konuyu tüm banka şikayet bildirimlerini yapacağım. Gereğinin yapılması hususunda desteğinizi rica ederim.

Melike Melike 566 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Melike17 s

    Merhaba, Şikayet ile ilgili, ilgili kişiler bana ulaşmıştır. Fakat maaş müşterisi olmama rağmen, her zaman kredi oranında indirim yapılırken bu kez şubeden hiçbir arkadaş yardımcı olmadı sebebi muhtemelen şikayette bulunmam. Lütfen bu konu ile ilgili de dönüş sağlar misiniz?

  • Garanti BBVA Temsilcisi10 Eylül

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları