05 Aralık 2019
#13135281

Garanti BBVA EFT İadem Yapılmıyor

29 Kasım tarihinde Yapı Kredi Bankası'ndan müşteriniz olan kişiye EFT yaptım, 1 harf yanlış yazdığımı fark edince kendi bankamla görüşüp iade talebi oluşturdum ve bununla alakalı sorgu numarası verdiler, bankanız müşterisi olmadığım için müşteri hizmetlerine bağlanmam imkansız böyle bir hizmetiniz yok zaten, 1 saat uğraşarak bağlandığımda müşterinin kendisinin araması gerektiğini söylediler aradı sizi ama havuzda bekleyen bir para olmadığını iddia ediyorsunuz Yapı Kredi ısrarla sizde olduğunu söylüyor koca bankalar karşımızda muhatap alacağımız tek bir kişi yok iki banka adına yazıklar olsun. Paramı hala alamadım 1 hafta oldu.

Halil Halil 794 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halil06 Aralık 2019

    İletişim formu doldurdum, sesli yanıttan şikayetimi iletip dönüş istedim dönen olmadı. Hala bekliyorum bir eft iadesi bu kadar zor olmamalı günlerdir bununla uğraşıyorum.

  • Garanti BBVA Temsilcisi05 Aralık 2019

    Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları