Garanti BBVA E-bebek Bonus Kampanyasındaki Bonus, Sanal Kartıma Yüklenmiş.

Gökhan Gökhan14 Ağustos 02:31

Garanti Bankası'nın E-Bebek işbirliğiyle yapmış olduğu "250TL'lik alışverişe 50TL'lik E-bebek bonusu" kampanyasına katıldım. (şu an aktif olarak aynı kampanya tekrar başlatıldı. Ben bir öncekine katıldım.) Kampanyaya katılmadan önce BonusFlaş uygulamasından "Kampanyaya Katıl" butonuna bastım ve Bonus Kartım veya Sanal kartımla kampanyaya katılabileceğim uyarısını gördüm. E-bebek.com internet sitesinden 31.07.2020 tarihinde 255TL'lik alışverişimi sanal kartımla yaptım ve 50TLlik bonusu kazandım. Kampanya detaylarında kazanılan bonusun sadece fiziki mağazalarda kullanılabileceği ve internet sitesi üzerinden kullanılamayacağı yazıyordu. 6 ve 7 Ağustos tarihlerinde farklı şubelerden bonusu kullanmayı denedim ancak kullanamadım çünkü uygulama üzerinden baktığımda fark ettim ki; bonus sanal kartıma yüklenmişti. Kampanyanın son günü tüm uğraşlarıma rağmen bonusu kullanamadım ve silindi...

Şimdi ben aktif bir bonus kart kullanıcısı olarak soruyorum sizlere ;

1- Kampanya detaylarında "Fiziki mağazalardan alışveriş yapılabilir" şeklinde bir madde eklemenize rağmen bonusu hangi mantıkla sanal karta yüklüyorsunuz. Sanal kartımı fiziki mağazada nasıl kullanabilirim?

2- Eğer bu kampanya sadece kredi/banka kartı ile yapılan alışverişlere yönelikse bana neden bonus yüklemesi yapıldı? Kampanyaya dahil olmayan bir kart olsa zaten bonus yüklenmez, hadi yüklendi diyelim geri alınır. Kampanyanın son gününe kadar bonus hesabımdaydı.

3- Koskoca Garanti Bankası telefon uygulamasına kartlar arası bonus transferi seçeneğini neden koymaz? Veya sanal kartımdaki bonusu Kredi kartım veya Maaş kartımda neden kullanamıyorum?

4- Bu konuyla alakalı müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden 07.08.2020'de kayıt oluşturmama rağmen bu zamana kadar hala çözümlenmemiş olmasının sebebi nedir?

5- Bu tarz kampanyalarla müşterilerinizi alışverişe teşvik ediyorsunuz, hediye olarak da bonus veriyorsunuz. Peki bu bonusların kazanımı ve kullanımı konusunda neden birbirinden meşakkatli kısıtlamalar getiriyorsunuz?

Sorunumun çözümlenip en kısa sürede tarafıma geri dönüş yapılmasını arz ederim.

İyi çalışmalar...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 14 Ağustos 02:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler