Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Garanti BBVA Destek Hizmeti Sorunlu ve İnsanları Mağdur Ediyor

316görüntüleme
Onur
Onur 27 Ocak 11:58

Garanti Bankası, sahip olduğum kredi kartına 140 TL civarında bir yıllık kart aidat ücreti masrafı çıkartınca 18 Kasım 2020 tarihinde Garanti Bankası merkez iletişim numarasını arayıp kartımı kapattırmak istediğimi söyledim. Bunun üzerine bana, uzunca bir süre kartı kapatmamam karşılığında 90 TL'sini bonus olarak geri yükleyebileceklerini söylediler. Bunu kabul ettim. Telefonda Şubat ayına kadar kullanabileceğimi söylediklerini düşünüyorum. 90 TL ile 90 gün laf arasında karışmış olabilir. İlk yetkili için bir şikayetim yok. 

Neyse, 1 Ocak 2021 tarihinde bonuslarımı kullanmak istediğimde hesapta öyle bir bonus puanı olmadığını öğrendim. Tekrar desteği aradığımda ise bana bu bonus için kullanım süresinin 60 gün olduğu söylenmedi mi size dediler? Ben de aritmetiği unuttuğumu düşünerek 18 Kasım'dan bugüne kadar günleri saydım ve 60 gün olmadığını fark ettim. Telefondaki yetkiliye de söyledim. O da ben bir talep oluşturayım gibi kapalı cümleler kullandı ve hiçbir şey kabul etmeden sadece "aktaracağım, bilgi alacaksınız" gibi cevaplar verdi. Bundan sonra birkaç kez telefonla başka hizmetlerin pazarlaması için Garanti Bankası'ndan aranmaya devam ettim ama ilgili sorun için kimse dönüş yapmadı. Ben her aradığımda da 20-30 dakikalara varan bekleme süreleri yaşadım. 

En son aramamda daha üst düzey bir yetkili ile görüşmek istediğimi çünkü defalarca aramama rağmen bu seviyeden bir çözüm alamadığımı söyledim. Sonrasında üst düzey olup olmadığını bilmediğim Alican adında bir yetkiliye aktarıldım ve kendisi "Size 45 günlük süre aktarılmış olmalıydı" diyerek 2. Yetkilinin kesinlikle yanlış bilgi vermiş olduğunu teyit etmiş oldu ve telefon kayıtlarını da dinleterek sıkıntıyı yaratan kişinin beni aramasını sağlayacağını ve 3 iş günü içinde bana geri dönüş yapılacağını söyledi. Bu da gerçekleşmedi. Herkes yapılan hataların üstüne yatmaya çalıştı. Bu sorunu okuyan ve gerçekten iş geliştirmeyle uğraşan bir Garanti BBVA yetkilisi vardır ümidiyle yazıyorum.

Yarattığınız stres, zaman kaybı ve sorun çözme kabiliyeti yoksunluğu, bana sisteminizde ciddi bir sorun olduğunu ya da bilerek bizler gibi hakkını arayacak müşterileri istemediğinizi gösterdi. 

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA27 Ocak 12:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Onur
Onur27 Ocak 13:11

Bunu yapmamın, defalarca telefonla görüşmekten farkının ne olduğunu anlayamadım. Bir iki kere de oradaki bilgiye istinaden arayıp yarım saat bekletin diye mi yapacağım bunu? Buraya otomatik bir cevap atıp konuyu insanlardan uzağa çekme çabanız sorunu ortadan kaldırmıyor. Kusura bakmayın ama problem çözme farkındalığınız, ilkokul çocuğu düzeyinde.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler