Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Garanti BBVA Banka Bilgi Eksikliği Ve Kart Verememesi!

951görüntüleme
Fatih
Fatih 26 Kasım 2020 10:57

Bankadan kredi kartı başvurusu yaptım ve çalışmış olduğum diğer bankadaki hesaplardaki limitlerimin düşürülmesini talep ettiler. Dün limiti düşürdüm bugün ise kartımı iptal ettirmeme rağmen banka hala kartı onaylamıyor. Madem onaylamayacaktınız neden aktif olan kartımı iptal ettim be kardeşim. İşiniz gücünüz saçmalık. Normalde insanların peşinden koşarsınız kart verelim diye şimdi ise bankaya gidin diyorsunuz. Pandemiden ötürü şubelerinizde pozitif sonuçlu birçok çalışan var iken böyle bir dönemde müşteriyi nasıl şubeye gönderirsiniz anlayamıyorum. Elinizde imzalamış olduğum birden fazla evrak var sistem sizin elinizde. Hatta diğer bankadaki hesabımın tamamını da kapattım hala bana sisteminiz hata veriyor. Merkezinizden arkadaşlarınız da aradıklarında yok bu ay başvuru yapmayın diğer bankayı arayın oradaki müşteri limitinizde düşürün diye saçma sapan bir şey söylüyor. Banka ile daha ilk ayım ve  şu anda Garanti Bankası'nın vermiş olduğu hatalı bilgi yüzünden diğer bankadaki kartımı da iptal ettim ve şu an kartsızım. Çok başarılı banka cidden!

Gelişme
Gelişme

29 Kasım 2020 02:21

Merhabalar Çalışmış olduğum şirket bu ay itibariyle maaş anlaşmasını Garanti Bankası ile yaptı ve şirkette çalışan toplamda 7,000 kişiye hesap açıldı bu kişilerin belli sayıdaki (3000) İstanbul içinde elden teslim edilmek üzere kart basıldı. Bende kendi kartımı teslim aldım evraklara imzamı attım ve biz beklememize söylediler. Kredi kartı ile ilgili bir sorundan ötürü şubeye gittiğimde daha öncesinde verilen hesap kartını henüz sisteme bile girmediklerini girmeyebileceklerini yeni kart talebi oluşturmam gerekebileceğini belirttiler. Arkadaş ne lanet bir banka imiş çalışmaya başlayacağımız ilk ay sorundan baştan başladı. Nefret ettim kendim zorunlu olarak kullanıyorum fakat eş dost akraba ne kadar çevremde insan var ise haklarında ki yorumlarım pek de iyi olmayacak.

Fatih
Fatih26 Kasım 2020 11:02

Bu konu ile ilgili tarafıma dönüş sağlayacak olan kişi bana çözüm sunamayacak beni şubeye yönlendirecek ise kesinlikle aranmak istemiyorum. Her şeyi şube halledecek ise genel merkez olarak siz ne görevi yapıyorsunuz. Dün kart limitimi düşürdüm bugünde kartı iptal ettirdim. Yukarıda resimleri mevcut. Bana işimi halledecek birim dönüş yapsın. Şubeye gitmeniz gerekiyor veya 1-2 hafta bekleyin diyecek vasıfsız elemanlarınız aramasın. Şu an farklı bir bankadan ne bir hesabım ne kredim ne borcum hiçbir şeyim yok. Tek banka ile çalışıyordum onunlada anlaşmamı birkaç saat önce iptal etmiş bulunmaktayım. Sayenizzdeeee!

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA26 Kasım 2020 11:10

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Fatih
Fatih26 Kasım 2020 12:05

Merak etmeyin konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu şikayet menüsünden de ilettim fakat geri dönüş yapılmadı

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler