Garanti BBVA Bana Ait Olmayan Harcama

Enes Enes26 Şubat 18:18

26 Şubat tarihinde telefonuma Garanti Bankası’ndan gelen mesajda “Kartınızdan 749.08 Euro’luk Turkish Airlines harcaması yapılmıştır, siz değilseniz bankamızı arayın” gibi bir mesaj aldım. Harcama bana ait değil.

Banka yalnızca kart kapatma işlemi yapıp, harcama ile ilgili başka hiçbir bilgi vermedi. 2-3 gün sonra “dönem içi harcamalara düştüğünde” işlem yapabileceğimi belirtti. Kişisel güvenliğe, müşteri rahatsızlığına ilişkin hiçbir öneri verilmedi ve durum oldukça normal karşılandı! Harcama ile ilgili bilgileri takip edemiyorum!

Aynı şekilde THY’yi aradığımda, benim adıma kayıtlı karttan, saati belirli bir işlem için hiçbir bilgi vermediler. Harcamayı hiçbir şekilde takip edemiyorum.

Tüm bilgilerim apaçık olmasına ve mağdur olmama rağmen, bilgi kaçıran ya da bilgi vermeyen bu yaklaşım beni mağdur ediyor. Şikayetçiyim!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 26 Şubat 18:25

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler