Garanti BBVA ATM’si Paramı Alıkoydu

Cenk Cenk7 ay önce

13 Temmuz 2019 cumartesi günü, saat 13:33’de Mersin Atatürk caddesindeki şubenizin “Girişteki merdivenden çıkarken soldaki ATM”den cebe havale yöntemi ile para çekmeye çalışırken sorun yaşadım. Bütün bilgilerimi girip parayı çekerken ATM önce makbuzu verdi, ardından parayı vermesini bekledim ancak para çekme ünitesi açılmadı. Ünite açılmadığı gibi ATM, sanki ünite açılmış gibi “9 Saniye içinde paranızı almazsanız, paranız alıkonulacaktır dedi, geri sayıma başladı. ” Ben de haliyle parayı alamadım, ardından “Paranız alıkonulmuştur” diyerek işlemi sonlandırdı.

Ben de ATM’in para çekme ünitesi bozuk herhalde diyerek hemen yanındaki ATM’den tekrar para çekmeye çalıştım ancak bu sefer de “Girdiğiniz bilgilere ait gelen cebe havale bulunmamaktadır” dedi.

Ben de hafta sonu olduğu için bankaya girip duruma müdahale ettiremedim. Müşteri hizmetlerini aradım, durumu açıkladım onlar da “Ödemeyi yapan kişinin iletişime geçip kayıt oluşturması lazım dediler. ” Ödemeyi yapan kişi kendi banka şubesine gitti, durumu müşteri temsilcisine açıkladı. Onlar da paranın çekilmiş olarak gözüktüğünü, paranın artık ondan çıktığını ve benim parayı kaptırdığım ATM’in şubesine gidip dilekçe vermem gerektiğini iletmişler.

Ben de bugün 17/07/2019 çarşamba günü saat 16 gibi bankaya gittim. Durumu açıkladım, dilekçemi vs. verdim. Ancak yetkili bana iadeyi yapamadı. Neden iadeyi yapamadılar söyleyeyim “Çöpten çıkan para 150 TL, benim çekemediğim tutar ise 200 tl” Bir de “Siz hiç para çektiniz mi o ATM’den yani hiç para verdi mi ATM? ” sorusuna maruz kaldım. Bir an kendimi suçlu gibi hissettim. Soran arkadaş görevi gereği bunu sormak zorunda bir art niyet yok ama insan o kadar kişi içinde suçlu gibi mahcup oluyor.

Daha sonra, dediğim gibi çöpten çıkan para ile benim çekemediğim tutar tutmayınca yetkili: “Ben durumla alakalı kayıt oluşturuyorum, size pazartesiye kadar dönüş yapacağım. Bir sonuç alamazsak yasal yollardan hakkınızı aramanızı tavsiye edeceğim” dedi.

Şimdi... Bu miktar ufak bir miktar olsa yemin ederim sövüp, sayıp boş ver uğraşma diyeceğim kendime ve parayı unutacağım. Ancak miktar ufak değil ve ben sizin CPU’su iflas etmiş ATM’iniz yüzünden tam 4 gündür alacağım parayı alamıyorum.

Beni mağdur ettiniz. Şimdi kameraları mı inceliyorsunuz, sayım mı yapıyorsunuz ne yapıyorsanız yapın ve benim paramı bir an önce iade edin! İnsanlar sizin saçma sapan prosedürlerinizle vakit ve nakit kaybetmek zorunda değil!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 6 ay önce

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

profile-icon Cenk 6 ay önce

Uzun bir aradan sonra sorun çözüldü. Yaşanan durum hoş değildi. Bu bankayla zaten çalışmıyordum, kalkıp bunlarla çalışmam da

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler