22 Haziran
#12155283

Garanti BBVA Arayarak Taciz Ediyor

Kredi kartı ödeme geciktirmelerinde aramalarından bıktım. 10 gün geciktirmişim ve 150 lira minimum borç kaç tane mesaj ve mail aldığımı saymadım ama 10'u geçkin arama var ve hepsi farklı alan kodları, farklı numaralar. Çok art niyetlisiniz cidden. Bir de saygısızca bütün bankalar böyle yapıyor diyorlar. Bilgi vermezseniz aranmaya devam edeceksiniz diyor beni arayan kadın.


Ya koskoca bankanın başka işi gücü yok mu gerçekten 150 lira ve 10 gün gecikmenin peşine düşüyor. İyi ki kartımın süresi dolmuş ve kapalı durumda. Bir daha Garanti ile bir iş yapmam. Buraya yazmakla sınırlı kalacağımı da sanmayın, ben bu psikolojik şiddetin, tacizin peşine düşerim.

Aysu Aysu 968 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti BBVA Temsilcisi06 Ağustos

    Değerli müşterimiz, Garanti BBVA olarak müşterilerimize daha iyi bir deneyim yaşatmak için, Bankamızın resmi iletişim kanallarından hizmet vermeyi önemsiyoruz. Bu nedenle 20 Haziran 2019 tarihinden itibaren Şikayetvar sitesine yazılan mesajlara yanıt veremediğimizi belirtmek isteriz. Bildiriminizi; garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletebilirsiniz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ilettiğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Ziyaretçi Yorumları