Garanti BBVA Almadığım Bir Ürünün Ödemesini Yapmak Zorunda Kaldım

Alev Alev12 Aralık 2019 23:52

Ben Marks & Spencer 27. Kasım 2019 370,90 TL alışveriş yaptım yanlış ile tek çekim yapıldı bu işlemi iptal ettirdim yine aynı gün 10 dakika sonra tekrarladım alışveriş yaptım Garanti Bankası GarantiPay ile ödeme yaptım çünkü 300.00 TL üzerine 50 puan veriyordu bu nedenle tekrardan sipariş oluşturdum ve 370,90 TL GarantiPay ödeme yaptım. Birkaç gün sonra müşteri hizmetlerinizi aradım sipariş durumu sordum ve bana dedi ki siparişleriniz 15 gün sonra gönderiliyor bende dedim ki İstanbul Bursa arasında kargolar 1 günde geliyor neden bu kadar uzun sürede sipariş teslim ediliyor dedim müşteri temsilcinizde bizde sistem böyle 15 gün içinde siparişleriniz teslim edilecek deniyor telefon kayıtlarından buna ulaşabilirsiniz.

Sonra 1. Aralık 2019 tekrardan başka ürün aldım internet sitenizden 328.71 TL ilk alışveriş yine işlem geçiliyor Garanti Bankası'ndan onay mesajları geliyor ancak yine oluşan bir sipariş yok şimdi burada mağdur olan benim sipariş olmadan kartımdan ödeme alıyorsunuz ancak siparişiniz yok diyorsunuz ben o dönemdeki indirimlerden ve kampanyalardan sizden dolayı faydalanmadım beni Zara uğrattınız ve almak istediğim ürünlerde beden olmadığı için alamıyorum. Sizi seçmek sizden alışveriş yapmak suçumu benim kartından 699.00 TL bir tutar geçiliyor ancak siparişiniz yok diyorsunuz peki siparişim yok ise neye göre benim kartımdan ödeme geçiyorsunuz bu bir suçtur. Konu ile ilgili tüm birimlerinizi bilgilendireceğim İngiltere merkeziniz ile görüşüp mağduriyetimi anlatacağım hem puan kaybet hem almadığım bir ürünün ödemesini yaptık bu yanıltma oluyor yasal işlemleri başlatacağım ve lütfen sizden aldığım bir şey yok ödeme iptali yapar mısınız kartımdan geçtiğimiz tutarları konu ile ilgili görselleri gönderdim ve indirimsiz olarak sizden alışveriş yapmak zorundan kaldın cumartesi günü Bursa Korupark mağazanızdan ve müşteri memnuniyet ve sadık müşteri vardır ancak gördüğüm kadarıyla bu sizin için bir şey ifade etmiyor ancak hizmet sektöründe müşteri kazanmak çok önemlidir ilgi için teşekkür ederiz.

Garanti Bankası ile yaşamış olduğunuz sorun benim sorunum değil siparişin onaylanmadığını dair ne siz bilgi veriyorsunuz ne de Garanti Bankası ödeme iptal oldu diye mesaj geçiyor sipariş iptal ise sizin bilgi vermeniz gerekiyordu ödeme iptal edildiyse Garanti Bankası bilgi vermeliydi şimdi ben almadığım bir şeyin ödemesini yapmak zorunda bırakıyorsunuz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Alev 15 Aralık 2019 20:09

Ben müşteri hizmetlerinizi defalarca aradım ödemeye itiraz ettim İnternet üzerindende şikayet te bulundum ancak sorun çözülmedi ve bilgi dönüşü bile sağlanamadı sorun 18 gündür beklemede

Garanti BBVA Logo Garanti BBVA 12 Aralık 2019 23:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden ya da 444 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezimize sesli mesaj bırakarak iletmenizi rica ederiz. Sesli mesaj bırakmak için yönlendirme adımında “şikayet” demeniz yeterli. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler