Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Garanti BBVA Adıma Olan Yasal Takibi Hukuk Büronuz 4 Sene Boyunca Kaldırmayı Unutmuş!

2.259görüntüleme
Mehmet
Mehmet 04 Kasım 2020 12:42

2015 senesinde adıma açılan daha sonrasında takibe düşen 1000 liralık bir kredim kartım oldu. Borcunu taksit şeklinde ödeyerek kapattım avukata. Bu olayı yaşadıktan yaklaşık 4-5yıl sonrasında bir kredi çekme talebim oldu ve olumsuz sonuç alınca sebebini merak edip KKB ® Findeks ® raporu istedim. KKB Findeks raporun da adıma açılan Garanti Bankası'nın kredi kartı ile hala açık bir kanuni ® takip gözüktüğü gördüm. Bunu araştırdığım da 1000liralık kredi kartını 2hesap şeklinde 500-500 bölünmüş, bölünen bu hesapların ikisinde de borç bulunmamasına rağmen birinin takibi kaldırılmış, diğerinin ki hala durmakta idi. Bu yüzden benim kredi puanımın etkilendiğini fark ettim. Garanti Bankası müşteri hizmetlerini aradım. Bana bankaya gitmem gerektiğini, onların göremediğini söylediler. Bunun üzerine Garanti Bankası Atakum şubesine gittim, S**  hanım ile görüştüm. Durumu anlattım, yasal takibi başlatan avukatlık bir durum olduğunu, avukatın kaldırmayı unuttuğunu, şubeden bir şey yapamayacaklarını ve avukat ile görüşmem gerektiğini söyledi. Avukatlık bürosu ile görüştüğümde de bizlik bir durum yok, banka çözecek denildi. Bankaya tekrar gittiğimde yine bir şey yapamayacaklarını söylediler. Sonrasında avukatlık bürosuna şikayet için mail attım. Onlar da Garanti Bankası Merkez Hukuk ® bürosuna maili ilettiler. Gelen cevapta mükerrer kayıt olduğunu bunu kaldırmayı unuttuklarını ve o an kaldırıp yasal takibin düzeltildiğini belirttiler. Tüm konuşmalar ve görseller yazılı olarak elimde mevcuttur.

Fakat ben tekrar Findeks raporu aldığımda, yasal takip kaldırılmış olmasına rağmen, Findeks puanım üzerimde haksız yere 4-5 sene unutulan yasal takip yüzünden bu süreçten dolayı, diplerde. Hiçbir işlem yapamıyorum. Ne kart çıkarabiliyorum, ne kredi çekebiliyorum. Ki sizin bu sürecinizden sonra, hiçbir yere borcum da olmadı. Düzenli olarak çalıştım, maaş müşterisiyim aynı zamanda. Ev peşinatı verecektim kredi çekip, çekemediğim için veremedim burada öğrendim zaten tüm bu olayların varlığını. Allah korusun hastalık durumu olsa, acil paraya ihtiyacım olsa sizin unuttuğunuz bir kayıt yüzünden belki de kredi çekemeyip daha kötü sonuçlar yaşayabilirdim. Hukuki sürece hazırlanmam dışında, sizin hukuk büronuzun yol açtığı hatalar yüzünden bu halde bulunan Findeks notumu düzeltmenizi talep ediyorum. İlerleyişin nasıl olacağına dair tarafıma dönüş yapmanızı rica ederim.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA04 Kasım 2020 12:55

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Mehmet
Mehmet04 Kasım 2020 15:23

77230089 referans numarası ile zaten ilettim, oradan da cevap vermiyorsunuz!

Mehmet
Mehmet27 Aralık 2020 21:56

27.12 tarihinde yazıyorum. Hala aranmadım ve hiçbir şekilde geri dönüş almadım. Bankanızı arıyorum, yapacak bir şey yok diyorsunuz. Hukaksal sürece başvuracağım.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mehmet
Mehmet06 Kasım 2020 18:55
 

Garanti (BBVA=Belalı Banka ve Alır) tek iyi yaptıkları şey şikayet var comdan cevabi yaz adı ilgilendik olsun.

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler