Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Garanti Bankası Kart Aidat Ücret İadesi

1.039görüntüleme
Muharrem
Muharrem 20 Ocak 21:38

22 yıldır aktif olarak kullandığım bonus kartımdan 1 yıllık aidat ücreti kesilmektedir. 141,50 TL kesilen tutardır. Müşteri hizmetleri aradığımda bir türlü talep oluşturamamış bulunmaktayım. Müşteri hizmetleriniz iadesi için talep bile oluşturamayacağını söylüyor. Yasal olmayan bir şeyi yasalmış gibi gösteremezsiniz. Bu durumun bir an önce çözüme kavuşması gerekmektedir. Acil olarak kart aidat ücretini talep etmekteyim. Konuyla ilgili BDDK ® ya da durumu ayrıca izah edeceğimi bildirmek isterim.

Kanun maddesi: Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından, söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız şarttır.” “13. Hukuk dairesince verilen 2011/4736 esas 2011/11579 sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. Madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA20 Ocak 21:40

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Muharrem
Muharrem21 Ocak 08:14

Sizler telefon yoluyla bile yardım etmiyorsunuz. Hangi konuyu inceleyeceksiniz? Acil olarak aksiyon beklemekteyim.

1 Yorum

Suat
Suat21 Ocak 01:33
 

garantibbva.com.tr iletişim formuna yıllık kart iade için seçimi koymadığı için oyalama yoluna gidiyorlar! Ne yazılı ne de sözlü olarak seçenek yaratmadıkları için kimseye ulaşmak mümkün olmuyor. Umarım sizinki iade olur, ben 3 gün uğraş uğraş şubeye de uğramama rağmen sonuç alamadım ve 30 yıldır kullandığım kartı iade ettim, yenisi gelirse de onu da kabul etmeyeceğim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler