Toplam çözüm sayısı
..
Garanti BBVA ile ilgili

Şikayetin Durumu

 •   Yayında
 •   Cevaplandı
 •   Çözüldü

Emrah'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Garanti Bankası 7326 Numaralı Kanuna Uymadı

1435görüntüleme
Emrah
Emrah 18 Haziran 12:16

Sn... İlgili/ Yetkili / Yönetici, 7326 NO’LU bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun kapsamında bulunan 13. Maddenin 1. Ve 2. Fıkrasına istinaden Ziraat ® Bankasında bulunan mevcut 1 adet kredimi 15.06.2021 tarihinde yeniden yapılandırdım. Fakat Maaşım ve kalan limitimin ( 35.000 TL ) belirlenen yasa çerçevesi içinde Banka kredisi çekme kriterlerine uygun olmasına rağmen geçmişteki ödeme düzensizliği sebep gösterilerek 18.06.2021 yeni kredi talebim garanti Etiler şubesi tarafından ret edilmiştir. Bu ret kararı ile 7326 no’lu Kanun maalesef açıkça ihlal edilmiş ve yok sayılmıştır. Halbuki Kanun çok açık ve nettir. Türkiye Bankalar Birliği ® Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz. Kanun kapsamında, tekrar ediyorum, ödeme düzensizliğini sebep gösterip krediyi ret etmeniz kanuna aykırıdır ve bu da suçtur. Olayın başka üzücü tarafı ise, 15 yıllık müşteriniz olarak, yıllık yaklaşık 350.000 TL hesap işlem hacmimin ve fatura talimatlarımın olmasına ve de tüm alışverişlerimi Garanti Kartımla yapmama rağmen yine de ret etmeniz. Şayet gelir/maaş/ borç dengesizliğinden veya yetersizliğinden, belgelenebilir gelir olmamasından veya aşırı borçlanmadan dolayı vb... Sebeplerden dolayı kredi başvurum ret edilseydi o zaman saygı duyardım. Bu ticari faaliyet gösteren bankaların en doğal hakkıdır. Bu sebepten dolayı, tüm anayasal haklarımı kullanacağımı, Cumhuriyet Savcılığına Etiler Şubeniz hakkında suç duyurusunda bulunacağımı, sizdeki tüm hesaplarımı kapatacağımı ve ayrıca konu ile ilgili CİMER ®, BİMER ®, BDDK ® ve TBB bireysel müşteri Hakem Heyeti'ne, bankanız hakkında gerekli şikayetleri ivedilikle yapacağımı beyan ederim. Bankanızı, t. B. M. M.’in çıkardığı kanunları uygulamaya davet ediyorum.

Saygılarımla…

Gelişme
Gelişme

22 Haziran 23:01

Garanti Bankası meşhur ilgili bölüme ;

Buyurun BDDK'ın cevabını. Tüm şikayetlerimde belirttiğim, " 7326 numaralı Kanuna istinaden gerekli yükümlülükler yerine getirildiği zaman Bankalar önceki ödeme performansı ve KKB puanı gerekçe gösterip yeni kredi başvurularını red edemez. Bu Kanuna aykırıdır ve de suçtur " iddiamı doğruladığın için teşekkürler BDDK. Yazılı gönderdiğiniz red cevabı ve BDDK'nın cevabı ile hakkınızda sus duyurusunda bulunacağım. Kanunu yok saymak işinize geldi tabi ama yok öyle, bu milleti kandıramazsınız. KKB Puanı 1800-1900 olana bende kredi veririm. Sonuna kadar yasaların bana verdiği haklarımı savunacağım. Gerekirse bir maaşımı harcayacağım Avukat tutacağım, bu kanuna uyacaksınız.

Başvuru Tarihi: 18.6.2021 11:51:51

BDDK Cevabı

Başvurunuzda yer alan hususlar incelenmiş olup, konuya ilişkin açıklamalarımıza aşağıda yer verilmiştir.

... 7326 sayılı Kanunun Geçici 3’üncü maddesinde özetle 20.05.2021 tarihinden önce ödenmesi gereken ama ödenmeyen kredi borçlarının 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi veya yapılandırılması halinde bununla ilgili Risk Merkezinde tutulan kayıtların finansal işlemlerde dikkate alınmaması gerektiği belirtilmiştir.

Dolayısıyla ilgili maddenin yorumlanmasından Mayıs 2021’den önce temerrüde düşen ve Risk Merkezinde bu nedenle olumsuz kayıt oluşan borçluların 2021 yıl sonuna kadar bu borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde bankaların söz konusu olumsuzluğu dikkate almadan kredi kararı vermeleri gerektiği kanaatine ulaşılabilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bankalar kredi kararı verirken sadece Risk Merkezindeki söz konusu olumsuz kayıtlardan değil, başka çok sayıda faktörden de yararlanırlar. Risk Merkezi kayıtları dikkate alınmadan kredi kararı verilmesi bankaların kredilendirme işlemi yaparken daha gevşek kurallar uygulamaları anlamına gelse de bankaların diğer kural ve kriterlere göre karar vermesini engelleyen bir özelliğinin bulunmadığı düşünülmektedir.

Garanti BBVA Logo
Garanti BBVA18 Haziran 12:25

Değerli müşterimiz, Bildiriminiz için teşekkür ederiz. Size yardımcı olabilmemiz için konuyu garantibbva.com.tr iletişim formu üzerinden iletmenizi rica ederiz. Bize ileteceğiniz tüm konuları titizlikle inceleyip, size en kısa sürede dönüş sağlayacağız. İyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti BBVA

Emrah
Emrah18 Haziran 12:40

İlettim merak etmeyin

Emrah
Emrah18 Haziran 18:35

Kanunu araştırmak, doğruluğunu ispatlamak ve talebe dönmek bu kadar zor mu? Ben gönderiyorum size okuyun ve kanunları uygulayın, binlerce şikayet var. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210609-1.htm Madde 13, 1. Ve 2. Fıkrası. Şubelerinizi bilgilendirin lütfen, kanunu bilmemekte suçtur.

Emrah
Emrah21 Haziran 11:13

Sn... İlgili/Yetkili, Konu ile ilgili hala bir geri dönüş sağlamadınız. Kanun açık ve net. Acil geri dönüşlerinizi rica ediyorum.

Emrah
Emrah22 Haziran 15:47

Başvuru Tarihi: 18.6.2021 11:51:51 BDDK Cevabı Başvurunuzda yer alan hususlar incelenmiş olup, konuya ilişkin açıklamalarımıza aşağıda yer verilmiştir. Bilindiği üzere, bankalar kâr amacıyla kurulan özel hukuk anonim şirketleridir. Bu kapsamda, banka yöneticilerinin bankanın ortaklarına, mevduat sahiplerine, diğer fon sağlayıcılarına ve kamuya karşı sorumlulukları vardır. Bunlardan birisi basiretli bir tüccar gibi davranmaları; verilen kredilerin batmamasını, böylelikle ortakların koyduğu sermayenin ve mevduat sahiplerinin verdikleri fonların zayi olmamasını sağlamaktır. Verilen kredilerin batmamasını sağlamak için kredi başvurusu alınırken müşterilere ait demografik ve finansal birçok bilgi alınmakta, bu bilgiler banka içinde işleme tabi tutularak olumlu veya olumsuz yönde bir karar verilmektedir. Bankalar birer kamu kurumu, yerleşik içtihatta kredi verme işlemi de bir kamusal hizmet sayılmamaktadır. Diğer taraftan, 7326 sayılı Kanunun Geçici 3’üncü maddesinde özetle 20.05.2021 tarihinden önce ödenmesi gereken ama ödenmeyen kredi borçlarının 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi veya yapılandırılması halinde bununla ilgili Risk Merkezinde tutulan kayıtların finansal işlemlerde dikkate alınmaması gerektiği belirtilmiştir. Dolayısıyla ilgili maddenin yorumlanmasından Mayıs 2021’den önce temerrüde düşen ve Risk Merkezinde bu nedenle olumsuz kayıt oluşan borçluların 2021 yıl sonuna kadar bu borçlarını ödemeleri veya yapılandırmaları halinde bankaların söz konusu olumsuzluğu dikkate almadan kredi kararı vermeleri gerektiği kanaatine ulaşılabilmektedir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi bankalar kredi kararı verirken sadece Risk Merkezindeki söz konusu olumsuz kayıtlardan değil, başka çok sayıda faktörden de yararlanırlar. Risk Merkezi kayıtları dikkate alınmadan kredi kararı verilmesi bankaların kredilendirme işlemi yaparken daha gevşek kurallar uygulamaları anlamına gelse de bankaların diğer kural ve kriterlere göre karar vermesini engelleyen bir özelliğinin bulunmadığı düşünülmektedir.

Emrah
Emrah24 Haziran 17:29

6 gündür cevap alamıyorum sizden. Bravo gerçekten. Müşteri memnuniyeti sıfır.

Emrah
Emrah4 hafta önce

Sn... Yetkili, 16*** referans numaralı şikayetime verdiğiniz cevabınıza istinaden kanunun bana emrettiği tüm yasal yükümlülüklerimi yerime getirmeme rağmen ; “09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 5411 sayılı kanunun ek 1. Maddesi hükmü uyarınca, 7326 NO’LU bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanunun 13. Madde, (1.) ve (2.) fıkrası ( sicil affı ) ” kanuna tekrar uymadığınızı dolayısıyla suç işlediğinizi beyan etmiş oldunuz. 23.06.2021 ve 25.06.2021 tarihlerinde Bankanızı 210******* numaralı dilekçe ile BDDK'ya, 516**** numaralı dilekçe ile TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne ve de TBMM Dilekçe Komisyonuna şikayet ettiğimi beyan ederim. Bundan sonra artık ne sonuç çıkacak hep beraber bekleyip göreceğiz. Artık siz verseniz dahi bundan sonra sizden hiçbir kredili ürün kullanmayacağımı ve bankanızda bulunan 41***** numaralı 15 yıllık hesabımı kapatacağımı ayrıca beyan ederim.

Emrah
Emrah4 hafta önce

Arkadaşlar Merhaba, 7326 numaralı Kanunu hiçbir banka uygulamıyor. Uygulamayı bir kenara bakın umursamadılar bile. Ben kanunda belirtilen tüm koşullara %100 çok net uymama ve yükümlülüklerimi yerine getirmeme rağmen Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Halkbank kredi başvurularımı ret etti. Gerekçe olarak önceki ödeme düzensizliğim ve düşük KKB puanım gösterildi. VakıfBank sağ olsun tenezzül edip cevap bile vermedi. Kısaca, 2019 Aralık ayında ( 20.05.2021'den önce ) kullandığım krediyi düzensiz ödedim ve 1 taksit gecikmem vardı. Yasaya istinaden gecikmiş borcumu ve anaparayı 15.06.2021'de yapılandırdım. Bu durumda TBB nezdinde bulunan Kredi Kayıt Bürosundaki önceki döneme ait kayıtlarımın dikkate alınmaması gerekiyordu. Kanun net alınmaz diyordu. Bu bir tavsiye olmadığı gibi bankalara da herhangi biri opsiyon verilmemiş. Alınmaz kelimesi net bir emirdir. Fakat öyle olmadı alındı tabi ki. Ayrıca BDDK'nın da verdiği cevap yukarıda yazdığım gibi beni destekliyordu. Son bir bilgi daha vereyim, gelir/borç/limit dengesizliğim de asla söz konusu değildir. Sadece yapılandırma yaptığım bankaya tek bir kredi borcum var. Başka hiçbir Bankaya veya Finansal kuruluşa 1 krş. Dahi borcum yok. Bu kredinin taksit tutarı da belgelenebilir maaşımın sadece %11 kadardır :) Ben BDDK'ya, TBB Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne ve TBMM dilekçe komisyonuna yazılı olarak şikayetlerimi ilettim. Bu işini de asla bırakmayacağım. Nereye giderse. Bakalım sonuç ne çıkacak. Saygılarımla...

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Şikayetvar’ı ziyaret amacınıza dönük tek soruluk anket için 8-10 saniyenizi bize ayırır mısınız?

Benzer Şikayetler

profile
 • 0görüntüleme
 • 12 saat önce

Sonu 8032 ile biten Garanti Bonus kredi kartına 19/01/2021 Tarihinde bankanızın kesmiş olduğu 158,50 TL, “tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundad...

 • profile
 • profile
 • profile
3 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 12 saat önce

Sonu 2044 İle biten Garanti Bonus kredi kartına 26/04/2021 tarihinde bankanızın kesmiş olduğu 158,50 TL, “tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundad...

 • profile
 • profile
2 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Sonu 6022 ile biten Garanti Bonus kredi kartına 26/07/2021 Tarihinde bankanızın kesmiş olduğu 158,50 TL, “tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra: kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundad...

 • profile
 • profile
2 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Merhaba Garanti Bankası'na ait olan kredi kartımda bir sorun yaşadığım için kapattırmak zorunda kaldım. Tekrar yeni kart talebinde bulunduğum zaman ise telefonuma bir şifre gelmesi gerekiyor. Telefonumda söz konusun bir engelleme olmamasına rağmen o mesaj gelemediği ben yıllardır kullandığım kredi k...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Maas müşterisi olmama rağmen sonu 4018 ile biten Garanti BBVA Bonus kredi kartıma 26.07.2021 tarihinde yansıtılan 158.50 TL yıllık kart ücretinin aşağıda belirtilen kanun hükümleri gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilip tarafım iade edilmesini istiyorum. “Tüketici kanunu 28 Mayıs ...

 • profile
 • profile
 • profile
4 Destekçi
1 Yorum
profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Garanti Bankası'nın 2014 ten bu yana Klasik kart kullanıcısıyım şükürler olsun bankamızla pek ters düşmedik. Şu anda ki kart Aidat ücretim senelik 158 TL. ( 2014 ten bu yana siz düşünün ) bugün 27.07.2021 de temassız kart talebinde bulundum müşteri hizmetlerin t** hanımdan ilgisi için teşekkür ederi...

 • profile
 • profile
2 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Minimum 7 veya 8 ay önce bir ürün alış-verişimde Garanti Bankası Amerikan express kredi kartı kullandım ve bunu taksitlendirdim. Şimdiye kadar bu karttan hiçbir harcama yapmamaya özen gösterdim. Bugün kredi kartı ekstresi ile ilgili bir mesaj aldım ve bana yıllık kart ücreti olarak 207,50 lira gibi ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Erişim Problemi... Birkaç aydır Shop&fly kart başvurusunda bankanın beni aramasını için ilgili seçeneği işaretledim. Banka beni arıyor fakat yüzüme kapatıyor ve Geri döndüğümde Biz aradık size açmadınız diyor. Başka türlü nasıl bir iletişime geçebiliriz Sayın Garanti Bankası. Alternatif önerile...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Garanti Bankası bu ay gönderdiği ekstrede gelecek ay kesilecek ekstrede 12 aylık döneme ait asıl kart yıllık üyelik ücreti adı altında 207,50 TL olarak kart aidatı yansıtacağını bildirmiştir. Bu bankayla sürekli aynı sorunu yaşıyorum. Aidat almaları yasal olmamasına rağmen aidat alıyorlar şikayet et...

 • profile
 • profile
2 Destekçi
profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Garanti Bonus kredi kartıma 158,50 üyelik ücreti yansıtılıyor. 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. Maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından haksızlık söz ...

 • profile
 • profile
 • profile
4 Destekçi