01 Aralık 2016
Yorum Yap
#7086905

Garanti Bankası'nda Eşit Muamele Yapılmıyor!

Bugün Garanti Bankası'na bir müşterisi olarak şubede işlem yapmak üzere gittim. Banka kartımı kullanmadan bir sıra numarası alıp beklemeye başladım. Benden sonra gelenlerin sıra numaraları gelmesine rağmen beni çağıran olmadı. Daha sonra banka kartımla gidip numara aldım. Ve eski numara gelmeden benim numaram geldi.


Benim yorumum şu burada insan haklarına aykırı bir muamele var insanlara eşit koşullarda bir muamele yapılmıyor. Hatta müşterisi olmayan insanlara siz buraya gelmeyin mesajı veriliyor. Bizden nefret edin sloganı da içerisinde saklı. Yeni müşteri mi gerek yok?

Hayriye 236 Okunma

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi01 Aralık 2016

    Değerli müşterimiz, Sorun yaşadığınız için üzgünüz. Şikayetvar platformu aracılığıyla bize iletmiş olduğunuz mesajınızı kayıtlarımıza aldık. Konuyu inceleyeceğiz ve sistemimizde kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden size en kısa sürede dönüş yapacağız. Bize aşağıda belirttiğimiz kanallardan her zaman ulaşabilirsiniz. - 444 0 338 Haklı Müşteri Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - http://www.garanti.com.tr Haklı Müşteri Hattı İletişim Formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @GarantiyeSor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan GarantiyeSor İletişim Formu İyi günler dileriz. Saygılarımızla, T. Garanti Bankası A.Ş

Ziyaretçi Yorumları