27 Şubat 2017
Yorum Yap
#7901287

Garanti Bankası Yıllık Üyelik Bedeli Olarak Kesilen Bedelin İadesi Talebi!

25/02/2017'de bankanıza ait kredi kartımdan 90,00 TL yıllık üyelik bedeli altında kesinti yapılmıştır. Haksız ve hukuka aykırı bir şekilde kestiğiniz bu bedeller Tüketici haklarının korunması için düzenlenen kanunlarda yasaklanmasına rağmen hala bankanız tarafından alınmaya devam ediyor. Daha önce yapılan çalışmalar ile birlikte bankaların alacakları komisyon, aidat, masraf türleri gibi çeşitli ödemelerin hangi alanlarda alınması konusunda bir düzenlemenin yapıldığı açıklandı.


Bankaların kendilerine verilen sorumlulukları yerine getirmemeleri ve kart aidat ücretleri ve çeşitli masrafları kendi istekleri dahilinde almaları sonucunda bu durumun tespit edilmesi ile birlikte gerekli yaptırımların uygulanacağı özellikle belirtildi. Buna rağmen Kullanmakta olduğum kredi kartından 90,00 TL kesinti yaparak sağladığınız haksız kazancın tarafıma iade edilmesini istiyorum.

Selda 337 Okunma

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi27 Şubat 2017

    Değerli müşterimiz, İtirazınız ile ilgili işlemlerimizi başlatıyoruz. Şikayetvar platformu aracılığıyla bize iletmiş olduğunuz mesajınızı kayıtlarımıza aldık. Konuyu inceleyeceğiz ve sistemimizde kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden size en kısa sürede dönüş yapacağız. Bize aşağıda belirttiğimiz kanallardan her zaman ulaşabilirsiniz. - 444 0 338 Haklı Müşteri Hattı (Hafta içi 09:00-18:00) - http://www.garanti.com.tr Haklı Müşteri Hattı İletişim Formu - Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren @GarantiyeSor Twitter hesabı ve Facebook sayfamızda yer alan GarantiyeSor İletişim Formu İyi günler dileriz. Saygılarımızla, T. Garanti Bankası A.Ş

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler