06 Aralık
Yorum Yap
#11261550

Garanti Bankası Yıllık Kart Ücreti Aldı!

Garanti Bankası’ nın 2008 yılından bu yana müşterisiyim. Bankanın 2 tane kredi kartını kullanıyorum. Ve hesaplarını bayağı aktif şekilde kullanmaktayım. Fakat Garanti Bankası Bonus kartım dan 102,50 TL kredi kartı üyelik bedeli tahsil etti. Yaptığım telefon görüşmesin de de resmen konuyu kestirip attı.


Şunu belirtmek isterim ki; 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. maddesine göre, bankanızın almış olduğu bu üyelik ücreti, herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip, müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır.


Buna istinaden Garanti Bankası Bonus kartımdan kesilen 102,50 TL ücretin iptal edilmesini talep ediyorum. İptal olunmaması halinde Hakem Heyeti'ne iade başvurusu yapacağım ve kartımı iptal edeceğim.

Murat 83 Okunma

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi06 Aralık

    Değerli müşterimiz, Garanti Bankası olarak müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz. Bize iletmiş olduğunuz mesajınızı değerlendirmeye aldık. Konuyu titizlikle inceleyerek en geç iki iş günü içinde size bilgi vereceğiz. Şikayetvar.com platformunda müşterilerimize hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Dilerseniz twitter.com/garantiyesor hesabımıza mesaj göndererek veya facebook.com/Garanti Bankası sayfamızda yer alan GarantiyeSor iletişim formunu doldurarak 7 / 24 hizmet alabilirsiniz. İyi günler dileriz. Garanti Bankası

Ziyaretçi Yorumları