17 Nisan
Yorum Yap
#11856563

Garanti Bankası Ücret İadesi Yapmadı!

Artık ücret iadelerinin peşine düşmemize gerek kalmadan iadenin yansımasını istiyoruz. Zaten müşteri hizmetlerine bağlanmak saatler alıyor tam bağlanıyorsun bu sefer de bağlandığın kişi konuşmuyor. Lütfen konuyla ilgilenin artık!


Gerçekten çok sıkıcı bir durum insanı alışverişten soğutuyor, her alışverişte bir kere daha düşündürüyor. Gerçekten uğraşmak istemiyorum. Siz aynı şeyi yaptıkça bende sizin bana ulaşmanızı isteyeceğim.

Ayşenur Ayşenur 208 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi17 Nisan

    Değerli müşterimiz, İletmiş olduğunuz mesajınızla ilgili çalışmaya başlıyoruz. Hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında konuyu titizlikle inceleyecek ve size en geç 2 iş günü içerisinde dönüş yapacağız. Gerekli durumlarda sizi 444 0 330 numarasından arayacağız. Dilerseniz bize; garanti.com.tr iletişim formu, Facebook / Garanti ve Twitter / GaratiyeSor hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz size en iyi hizmeti sunabilmemiz için bize her zaman yol gösteriyor. Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti Bankası

Ziyaretçi Yorumları