10 Haziran 2014 #2495127

Garanti Bankası Sözleşme Şartlarına Uymadılar!

Garanti Bankası'nı Ankara BDDK'ya ivedi bir şekilde şikayet edeceğim! Tüketici haklarımı sonuna kadar kullanacağım bu ne sorumsuzluktur! Kullandığım kredi ürününü işten çıkarılma nedeniyle bir süredir ödeyemedim ve bunun için de yapılandırma talebinde bulundum. 24 ay vadeyle 1200 tl faiz karşılığında sözleşme imzaladım.


Aksi durumda tüketici haklarımın korunması için de imzaladığım sözleşmenin fotoğrafını çektim. Nitekim aksi durum başıma geldi. Lakayt ve ilgisiz müşteri temsilcileri bir telefon görüşmesinde örnek olarak istediğiniz yere gidin haksız çıkacaksınız söylemiyle şoka uğradım ve yapılandırma yapmayacaklarını belirttiler!

Tuğçe 596 Okunma

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi10 Haziran 2014

    Müşterimiz Tuğçe D. tarafından iletilen bildirim, bankamızca değerlendirmeye alındı. Müşterimiz ile en kısa süre içinde iletişime geçilerek, talebi hakkında yardımcı olunacak. Değerli Müşterimiz; Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.garanti.com.tr Haklı Müşteri Hattı linkinden, Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren GarantiyeSor Twitter hesabımızdan, Facebook sayfamızda yer alan GarantiyeSor İletişim Formu’ndan veya (0212) 630 16 68 numaralı faksımızdan iletebilirsiniz. Teşekkür ederiz. T. Garanti Bankası A.Ş

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön