26 Ocak
Yorum Yap
#11502420

Garanti Bankası Promosyon Kesintisi!

Bundan birkaç yıl önce bankanız müşterisi olmam dolayısıyla babamdan aldığım maaşı farklı bankadan alarak sizin bankanıza yatırmıştım ve bunun karşılığında bana promosyon olarak belli bir miktar hediye ücret yatmıştı.


Belli bir zaman bu maaşı aldıktan sonra işe başladım ve sigortamın başlangıcı ile birlikte maaşım kesildi devlet tarafından. Ve sizin bankanızda olan hesabıma ATM 'den para atmamla birlikte benden 120 TL'lik bir çekim olduğunu gördüm tarafınızı aradığımda bana bunu promosyon bedeli olduğunu ve taahhüdümün 3 yıl olduğunu söylüyorsunuz.


Ben 3 yıl boyunca sırf sizin verdiğiniz promosyon bedeli kesilmesin diye işe mi girmeseydim gayri resmi mi çalışsaydım aklım almıyor zaten çok cüzi miktarda yatırdığınız ve hediye dediğiniz ücreti nasıl olur da kesersiniz anlayabilmiş değilim.


Aynı dönem annem de bankanıza maaşını taşımıştı ve hem kendi maaşını hem çocukların maaşını taşır ise iki adet altın hediye verileceği söylenmiş ancak altınlardan birisinin ödemesi yapılmamıştı ama kadın yaşlı bunun peşinde koşmadı ve bizde üzerinde durmadık.


Üstelik yıllarca bankanızdan çok yüksek limitli kartlar kullanmış fatura ödemelerimi yapmış ve eft-havale gibi işlemleri komisyon ödeyerek gerçekleştirmiş biri olarak sırf aidat bedeli kestiniz diye birkaç yıl önce sinirle kredi kartımı kapattırmıştım.


Şimdi tekrar aynı saçmalıkla karşı karşıyayım bunun prosedürü ya da yaptığınız açıklamalar beni asla tatmin etmiyor hediye olarak yatırdığınız parayı geri çekmenizi de asla etik bulmuyorum.


Eğer bu miktar geri yatırılmaz ise bankanızda bulunan yatırım hesabımı, vadesiz hesabımı kapatacağımı, ayrıca annemin kullandığı maaş hesabını başka bankaya taşıyacağını ve annemin kredi kartını kapatacağımı kardeşime ait hesabı da kapattıracağımı yani bankanızla olan tüm bağlarımızı kopararak bizden her bulduğu fırsatta para çekmeyecek olan bir banka ile çalışacağımı özellikle belirtmek isterim.


Arayan arkadaşlar durumu açıklayıp iade işlemi gerçekleştiremiyoruz demek için lütfen aramasınlar. Bankanızın yıllarca kullanmama rağmen tüm aile bireyleri olarak bu memnuniyetsizlikle tamamen bağlarımızı koparıyoruz. Yetkililerinizin bilgisine.

Nihal Nihal 2.269 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi26 Ocak

    Değerli müşterimiz, Garanti Bankası olarak müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz. Bize iletmiş olduğunuz mesajınızı değerlendirmeye aldık. Konuyu titizlikle inceleyerek en geç iki iş günü içinde size bilgi vereceğiz. Şikayetvar.com platformunda müşterilerimize hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Dilerseniz twitter.com/garantiyesor hesabımıza mesaj göndererek veya facebook.com/Garanti Bankası sayfamızda yer alan GarantiyeSor iletişim formunu doldurarak 7 / 24 hizmet alabilirsiniz. İyi günler dileriz. Garanti Bankası

Ziyaretçi Yorumları