12 Aralık 2017 #9891702

Garanti Bankası Kredi Kartından Haksız Yıllık Ücret Kesintisi!

Garanti Bankası maaş hesabı müşterisiyim ve bu hesaba bağlı kredi kartım bulunmaktadır. Şirket çalışanlarından sözleşmede yer almadığından yıllık ücret kesilmemesine rağmen şahsımdan yıllık ücret kesildi ki benim de sözleşmem de yıllık ücret kesintisi yer almıyor. Çağrı merkezi, bağlı olduğum şube ve şirketin bağlı olduğu şube ile görüşmelerim sonucunda uzun zamandır bir sonuca ulaşılmış değil ve şubeleri aradığımda telefonun açılmaması, başka birine ve şubeye aktarma trafiği gibi 90'lı yıllardan kalma numaralarla sorunun çözümü geciktiriliyor. Türkiye'nin en büyük ve en çok kar eden bankası olmalarına rağmen, konu sorunların çözülmesine gelince bu büyüklüklerinden eser kalmıyor. Kurumsallaşmanın nimetlerinden yararlanılması gereken şu günümüzde, daha sözleşmenin yapıldığı şube sözleşmeye ulaşamıyor ve ya ulaşmak istemediğinden aktarmalar trafiği başlıyor. Çözüm istiyoruz, çözüm!

Esat 317 Okunma

Cevaplar

  • Esat14 Aralık 2017

    hiçbir sorunum düzeltilmedi! Hala diğer şirket çalışanlarından neden ücret kesilmediği ve benden kesilmesi hakkında verebilecekleri bir cevap yok! Yasal haklarımı kullanmaktan başka çare bırakmadılar.

  • Garanti Bankası Temsilcisi12 Aralık 2017

    Değerli müşterimiz, Garanti Bankası olarak müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz. Bize iletmiş olduğunuz mesajınızı değerlendirmeye aldık. Konuyu titizlikle inceleyerek en geç iki iş günü içinde size bilgi vereceğiz. Şikayetvar.com platformunda müşterilerimize hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Dilerseniz twitter.com/garantiyesor hesabımıza mesaj göndererek veya facebook.com/Garanti Bankası sayfamızda yer alan GarantiyeSor iletişim formunu doldurarak 7 / 24 hizmet alabilirsiniz. İyi günler dileriz. Garanti Bankası

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön