2 g
Yorum Yap
#11856000

Garanti Bankası Kredi Kartı Kayıp Başvurusunu İşleme Almadı!

Kredi kartımı kaybettiğim için müşteri temsilcileriniz yoluyla kartımı kapattırarak iptal ettirdim. Üzerinden 6 ay geçtikten sonra E-devlet üzerinden Risk merkezi raporu başvurusunda bulundum. Gelen raporda Garanti Bankası'na dair bir kredi kartım olduğunu gördüm. Müşteri hizmetlerinizi aradığımda kartımın kapalı olmadığını şok olarak öğrendim. Şükür ki birisinin eline geçip bir işlem yapmamış.


Yoksa çalışanlarınızın ciddiyetsizliği sebebiyle, belkide kartım bir başkası tarafından kullanılabilecekti. Şimdi tekrardan kapattırma talebinde bulundum, ve limitimin de boşa çıkartılmasını istedim, bakalım göreceğiz yine benzer bir saçmalıkla karşılaşacak mıyım. Garanti Bankası kesinlikle ciddiyetsiz ve pişmanlık sebebi.

Karani Karani 171 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Garanti Bankası Temsilcisi2 g

    Değerli müşterimiz, İletmiş olduğunuz mesajınızla ilgili çalışmaya başlıyoruz. Hafta içi 09:00 – 18:00 saatleri arasında konuyu titizlikle inceleyecek ve size en geç 2 iş günü içerisinde dönüş yapacağız. Gerekli durumlarda sizi 444 0 330 numarasından arayacağız. Dilerseniz bize; garanti.com.tr iletişim formu, Facebook / Garanti ve Twitter / GaratiyeSor hesaplarımız üzerinden ulaşabilirsiniz. Geri bildirimleriniz size en iyi hizmeti sunabilmemiz için bize her zaman yol gösteriyor. Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Garanti Bankası

Ziyaretçi Yorumları