27 Haziran 2018
#10603758

Garanti Bankası Kart Ücretleri!

Garanti Bankası maaş müşterisi olduğumuz halde kesilen kart aidat bedelleri konusunda şikayetim var. Uzun yıllar Bonus kullanıcısıyım ayrıca maaş müşterisi olduğumuz halde hiçbir ayrıcalık, avantaj sağlanmayıp üstüne aidat bedeli kesilmektedir. Kartım özellikli değildir. Şirketimizin anlaşması olduğu halde yapılan müşteri temsilcileriyle görüşme sonucu hiçbir şekilde yardımcı olunmamıştır. Büyük bir tavırla kartım geçmiş yıllarda iptal bile ettikleri halde yine Bonus kullanmaya devam ediyorum. Bir de bizimle dalga geçer gibi böyle bir kampanyanız bulunmuyor deyip başka bir teklifle gelinmesi çok canımı sıkıyor. 2007 yılından beri kart kullanıcıyım. Bu yaklaşımdan hoşnut olmayıp tarafınızdan konuyla ilgili yardımınızı rica ederim.

Sevgi Sevgi 841 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sevgi28 Haziran 2018

    Merhabalar Garanti Bankası maaş müşterisi olarak 2007 yılından beri Bonus kartı kullanmaktayım. Geriye dönük yılların da dahil kesilen kredi kartı aidat bedellerin iadesi konusunda yardımınızı rica ederim. Müşteri temsilcileriyle yapılan görüşmelerde kendimizi ifade edemediğimiz gibi başka tekliflerle gelinip insanlarla dalga geçer gibi yaklaşımda bulunmalarından çok sıkıldım. HEr sene aynı stres ve ayrıca mesai saati harcamak istemiyorum. Konuyla ilgili iadelerin yapılması konusunda yardımınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Garanti Bankası Temsilcisi27 Haziran 2018

    Değerli müşterimiz, Garanti Bankası olarak müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz. Bize iletmiş olduğunuz mesajınızı değerlendirmeye aldık. Konuyu titizlikle inceleyerek en geç iki iş günü içinde size bilgi vereceğiz. Şikayetvar.com platformunda müşterilerimize hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Dilerseniz twitter.com/garantiyesor hesabımıza mesaj göndererek veya facebook.com/Garanti Bankası sayfamızda yer alan GarantiyeSor iletişim formunu doldurarak 7 / 24 hizmet alabilirsiniz. İyi günler dileriz. Garanti Bankası

Ziyaretçi Yorumları