02 Aralık 2017

Garanti Bankası Hukuku Tanımıyor!

Daha öncesinde İstanbul-Perpa şubesinde Vadesiz Hesabım bulunan Garanti Bankası, yılda 2 defa bu hesabımdan "Hesap İşletim Ücreti" adı altında ücret kesintisi yapmakta idi. Kesilen bu ücretin iade edilmesi için ilgili Tüketici Hakem Heyeti "ücretin iade edilmesine" karar verdi. Garanti Bankası bu karara karşı İstanbul 5.Tüketici Mahkemesinde dava açıldı ve mahkeme "Takipsizlik" kararı verdi.


Bunun üzerine şube ile 2 defa görüşmeme, ücretin iade edileceği söylenmesine rağmen tarafıma bir ödeme yapılmadı. Bu tutumuyla Garanti Bankası Hukuku tanımadığını göstermektedir. En kısa sürede bankanın bu ücreti tarafıma iade etmesini talep ediyorum. Aksi takdirde ben hukuk yollarına başvuracağım.

Rasim 405 Okunma

Cevaplar

  • Rasim'in Teşekkür Mesajı08 Aralık 2017

    Bugün itibariyle sorun çözüme kavuşmuştur. Sorunun çözüme kavuşmasını sağlayan herkese teşekkür ederim.

  • Garanti Bankası Temsilcisi02 Aralık 2017

    Değerli müşterimiz, Garanti Bankası olarak müşterilerimizin görüşlerini önemsiyoruz. Bize iletmiş olduğunuz mesajınızı değerlendirmeye aldık. Konuyu titizlikle inceleyerek en geç iki iş günü içinde size bilgi vereceğiz. Şikayetvar.com platformunda müşterilerimize hafta içi 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Dilerseniz twitter.com/garantiyesor hesabımıza mesaj göndererek veya facebook.com/Garanti Bankası sayfamızda yer alan GarantiyeSor iletişim formunu doldurarak 7 / 24 hizmet alabilirsiniz. İyi günler dileriz. Garanti Bankası

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön