01 Nisan 2013 #1717439

Garanti Bankası Hesap Ekstresi Ücreti Alındı!

Garanti bankasına ait hesap kartım ve kredi kartım var hesabımın nedeni, 2012 yılının Eylül ayına kadar maaşımı söz konusu banka aracılığı ile aldığımdandır. Yani kendi isteğimle açtığım hesap değildir. Şimdiye kadar hesap ekstreleri ile ilgili herhangi bir ücret ödemezken, 31 Mart 2013 tarihinde bankanın internet şubesinden hesabımı kontrol ettiğimde"hesap ekstresi gönderim ücreti"adı altında kredili mevduatımdan tahsilatı gördüm Adres değişikliği yaptığım halde gelen ekstrede yok. Kredi kartımın ekstrelerimi mail adresime gönderilmesini istemişken, banka kendi kredi kartındaki adresten ayrı mı çalışıyor da ücreti alıyor ekstre gönderimi bankanın sorumluluğudur, ücret alamazsınız.

Demet 62 Okunma

Cevaplar

  • Demet02 Nisan 2013

    KAHRAMANMARAŞ- Kahramanmaraş'ta bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bankanın müşterisinden tahsil ettiği 25 kuruşluk hesap ekstresi gönderim ücretinin iadesine karar verdi. Kahramanmaraş'ta yaşayan Cihangir Tunahan Pehlivan, müşterisi olduğu bir bankanın, Nisan 2011'den itibaren ekstre gönderim adı altında kendisinden 25 kuruş tahsil ettiğini belirterek, Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti'ne başvurdu. Pehlivan'ın müracaatını değerlendiren heyet, ilk olarak bankadan savunma talep etti. Banka, yaptığı savunmada alınan ücret ve komisyonun sözleşmede yer aldığını ifade ederek, kesintinin yasal olduğunu ileri sürdü. Konuyu inceleyen heyet, tüketici ile banka arasında imzalanan bir sözleşmenin bulunduğunu, ancak adı geçen maddede ekstre ücretinin ne olduğu, kaç lira alınacağının açık olarak yer almadığını belirledi. İncelemenin ardından Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti, bankanın tüketiciden aldığı kredi kartı ekstre gönderim ücreti olan 25 kuruşun iadesine karar verdi. Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti Başkanı Nesih Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, haksızlığın miktarının olmayacağını belirtti. Tüketiciyi hakkını aradığı için kutlayan Tanrıverdi, 'Burada ilk olarak tüketicimizi kutlamak istiyorum. Çünkü haksızlığa uğradığını düşünmüş ve bundan dolayı mağduriyetinin giderilmesini isteyerek bize başvurmuş. Dolayısıyla, miktar ne olursa olsun tüketici haksızlığa isyan ediyor. Bu tür davaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bazen '25 kuruşluk dava mı olur?' diye soranlar oluyor. Ama ortada bir haksızlık söz konusu olunca bunun ne kadar olduğunun hiçbir önemi olmaz’ dedi. Pehlivan, aldıkları kararın örnek bir karar olduğunu, ilk kez bankaların gönderdiği hesap ekstre ücretiyle ilgili bir karar alındığını kaydetti.(aa)

  • Garanti Bankası Temsilcisi01 Nisan 2013

    Sayın Müşterimizin şikayeti hakkında, Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Konu hakkında müşterimize en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön