19 Temmuz 2014

Garanti Bankası 2 Aydır Hesap İşletim Ücreti Kesiyor!

2 adet otomatik ödeme talimatı verirsem işletim ücreti kesilmeyecekti ama 2 aydır kesiliyor haziran ayında kesilen ücreti iade ettiler temmuzda kesilen parayı iade etmeyeceklerini söylüyorlar.


Sözde otomatik ödeme talimatım olursa işletim ücreti alınmayacaktı kafasına göre kesiyorlar verdiğim talimatlar kesinti yüzünden ödenmiyor sonrada otomatik ödeme yapmadığım için işletim ücreti kesiliyormuş fatura için hesaba yatırdığım parayı kesip azaltan faturanın ödemesini engelleyen sizsiniz neymiş bu mazeret değilmiş.


Sözün kısası Garanti Bankası müşterilerinden para toplamak için türlü taklalar atıyor müşterinin faturası ödenmiş mi ödenmemiş mi hiç umurunda değil?

Mustafa 280 Okunma

Cevaplar

  • Mustafa22 Temmuz 2014

    iade işlemi yapıldı ama eksik olarak iade edilmiş

  • Garanti Bankası Temsilcisi21 Temmuz 2014

    Müşterimiz Mustafa Ö. tarafından iletilen bildirim, bankamızca değerlendirmeye alındı. Müşterimiz ile en kısa süre içinde iletişime geçilerek, talebi hakkında yardımcı olunacak. Değerli Müşterimiz; Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.garanti.com.tr Haklı Müşteri Hattı linkinden, Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren GarantiyeSor Twitter hesabımızdan, Facebook sayfamızda yer alan GarantiyeSor İletişim Formu’ndan veya (0212) 630 16 68 numaralı faksımızdan iletebilirsiniz. Teşekkür ederiz. T. Garanti Bankası A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön