24 Haziran 2013

Garanti Bankası Yabancı Unsurlu Teminat Mektupları!

Yabancı ülkede böyle bir hata yapılsa bankanın sahibi müşterisinin kapısında yatar sırf olayı kapatmak etmek için. Yurt dışına verilmek üzere yurt dışından getirtilen teminat mektubu formuna ek olarak yabancı hukuka dayalı olan sözleşmeye imza atan banka Türk hukuku kullanmaması gerekirken Türk hukuku kullanması sonucu Gerek Türkiye'deki şirketi gerek Londra'da şirketi batırmıştır.

5718 sayılı yasamızın 5718 sayılı yasası Böyle bir durumda Türk hukuku kullanılamaz. Bunun gerekçesi Anayasamızın 90. maddesinde de vurgulanmıştır. Bankaya yurt dışında dava açıyorum. Pacta Sunt Servanda ne demek bir baksınlar bakalım. Bence Büyük hukuk şirketi tutmak yerine, benim gibi araştırma yapsalardı.

Abbas 76 Okunma

Cevaplar

 • Abbas18 Ocak 2014

  Bir Türk bankası tarafından verilen ve yabancı unsuru içeren teminat mektubu nedeniyle, Türk bankasının yabancı ülkede dava edilebilmesi MÖHUK 47. maddede düzenlenmiştir.

 • Abbas18 Ocak 2014

  5718 sayılı Yasaya göre taraflar teminat mektubunun yabancı bir hukuka tabi olmasını da kabul edebilirler. 24/1. maddesine göre sözleşmeden doğan bir borç ilişkisi tarafların açık olarak seçtikleri hukuka tabidir. 24/3. maddeye göre hukuk seçimi her zaman yapılabilir, değiştirilebilir. Sözleşmenin kurulmasından sonraki hukuk seçimi, üçüncü kişilerin hakları saklı kalmak kaydıyla, geriye etkili olarak geçerlidir. Bir Türk bankasının verdiği teminat mektubunda taraflar Türk olsa da yabancı hukuku seçebilirler, o takdirde yabancılık unsuru oluşur.

 • Abbas18 Ocak 2014

  geğerli banka. 24 hazirandan beri hala ilitişime gecemediniz. 750 bin TL nakit patayı yatırdık. teminak mektubu istedik .verdiniz. 5718 saylı kanuna göre sözleşmelerde yabancı hukuk sectiğiniz taktirde Turk hukuku kullanılamaz. Banka olarak siz ingilteredeki bir bankayı garantor banka olarak göstermek zorundaydınız. Bence uzlaşmaya oturun.....

 • Garanti Bankası Temsilcisi24 Haziran 2013

  Sayın Müşterimizin şikayeti hakkında, Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Konu hakkında müşterimize en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön