Garanti Bankası Müşteri Hizmetleri Sürekli Arıyor.

Nureliz B. |

Şikayette bulunduğum halde hala 444 0 333 tarafından aranıyorum. Bugün bile saat daha öğlen 12 3 kez arandım siz neyi anlamıyorsunuz bir daha aranırsam eğer direk yasal işlem başlatacağım.

Numaram 0533782*** ve bir daha asla Garanti Bankası tarafından aranmak istemiyorum. Taciz gibi resmen bu nedir. Sürekli bir çağrı bırakıyorsunuz yeter telefonumda bir çağrı daha olursa yasal işlem başlatacağım hiçbir sebepten aranmak istemiyorum çağrıda atmayın.

Etiketler :

Çağrı Merkezi Bilgilendirme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Nureliz B.
    06 Mayıs
    15:22

    Bakın benimle iletişime geçilmesin istemiyorum sadece artık aranmak istemiyorum hala çağrı atıyor aynı numara iyice sinirlendim psikolojik olarak fazlasıyla etkiliyor beni aranmak istemiyorum kendi sisteminizde halledin ve bir daha numaram aranmasın.

  • 06 Mayıs
    14:13

    Müşterimiz Nureliz B. tarafından iletilen bildirim, bankamızca değerlendirmeye alındı.
    Müşterimiz ile en kısa süre içinde iletişime geçilerek, talebi hakkında yardımcı olunacak.
    Değerli Müşterimiz;
    Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi www.garanti.com.tr Haklı Müşteri Hattı linkinden, Sosyal Medya’da 7/24 hizmet veren GarantiyeSor Twitter hesabımızdan, Facebook sayfamızda yer alan GarantiyeSor İletişim Formu’ndan veya (0212) 630 16 68 numaralı faksımızdan iletebilirsiniz.
    Teşekkür ederiz.

    T. Garanti Bankası A.Ş