14 Mart 2013

Garanti Bankası Kanunsuz Kesinti!

Gecen hafta gelen Kredi Kartı Ekstremi kontrol ettim ve benden Yıllık Kredi Kartı aidatı adında 59,90tl ücret yansıtmışlar. Garanti Bankası Müşteri Hizmetlerini aradım ve bana dedikleri Kanunen yasal bir işlem olduğunu fakat istersem 20 tl bonus yükleyebileceklerini belirttiler.

Madem Kanunen yasal diyorlar 20 tl bonus neden teklif ediliyor. Bu düpe düz haksız kazanç ve Devlet bunu kanunen aykırı buldu.

Bayrampaşa Kaymakamlıkta bulunan Heyet bölümüne başvuruda bulundum. Bu ayki ve geriye dönük işlemlerle ilgili iadesi için dilekçe yazılmıştır

Mert 54 Okunma

Cevaplar

  • Mert15 Mart 2013

    Bu yazı emsal teşkil eder. Dikkatli okumanınızı öneririm.

  • Mert15 Mart 2013

    Yargıtay 13 Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kredi kartı yıllık ücreti adı altında bankaların tüketicilerden aldıkları para için dava açma süresinin 10 yıl olduğuna karar verdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kanun yararına bozma istemi üzerine alınan karara göre, bankaların tüketicilerden topladığı üyelik ücretlerine dava açma süresi 1 yıl olan haksız zenginleşme hükmünden değerlendirilmeyecek. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. K.K.'nın, 2007 yılında bankadan aldığı kredi kartına 40 TL yıllık üyelik ücreti kesintisi yapılınca Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurarak yapılan kesintinin iadesini istedi. Altındağ Tüketici Sorunları Hakem Heyeti de 2010 tarihli kararıyla bu kesintinin tüketiciye iadesine karar verdi. Bankada, Ankara 2. Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak, kredi kartı sahibinin kesintinin yapıldığı 2007 yılından 3 yıl sonra iade talebinde bulunduğunu, Bankalar Kanunu'nu gereğince ücretin kesildiğini öğrenme tarihinden itibaren 1 yıllık sürede dava açabileceğini, isteğin zamanaşımına uğradığını savunarak, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin kararının iptalini istedi. 1 YIL YERİNE 10 YILLIK SÜRE UYGULANACAK Ankara 2. Tüketici Mahkemesi ise kredi kartı sahibinin talebinin sebepsiz zenginleşmeye dayalı olduğunu, Bankalar Kanunu gereğince hesabından kesinti yapıldığını öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde dava açması gerektiğini, kesintiyi öğrendiği tarihten itibaren 1 yıllık sürede talepte bulunmadığı için isteminin zamanaşımına uğradığına karar verdi. Mahkeme Altındağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin 2010 tarihli kararının iptaline karar verdi. Karara, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kanun yararına bozma isteyince dosya Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin gündemine geldi. Başsavcılığın istemini görüşen Daire, taraflar arasında 2006 yılında kredi kartı üyelik sözleşmesi imzalandığını, bu sözleşmeye dayanarak K. K.'ya kredi kartı verildiğini, bankanın 2007 yılı için müşterisinin hesabından 40 TL üyelik ücreti kestiğini, belirtti. Daire, taraflar arasında sözleşme ilişkisi kurulduğuna ve 40 TL kredi kartı üyelik ücretinin bu sözleşmeye dayalı olarak hesaptan mahsup edildiğine dikkat çekti. Daire, mahkemenin dava açma süresinin 1 yıl olmadığına, 10 yıllık zamanaşımı süresine tabi olduğuna karar verdi. Bankalar Kanunu'nun sebepsiz zenginleşme hükümlerine ilişkin maddesinin uygulanmasının mümkün olmadığına karar veren Daire, Hukuk Genel Kurulu'nun 2010 yılında verdiği bir karara atıfta bulunarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kanun yararına bozma talebini yerinde bularak yerel mahkemenin kararını bozdu.

  • Garanti Bankası Temsilcisi14 Mart 2013

    Sayın Müşterimizin şikayeti hakkında, Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim Bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Konu hakkında müşterimize en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır. Saygılarımızla, T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön