26 Ağustos 2017

Galeri İrfan Home  İmalat Hataları, Müşteri Memnuniyetsizliği Ve Ürün İadesi!

E** M*** sipariş adına kayıtlı, 08 Ağustos 2017 tarihinde gelen ayıplı ürünlerden ötürü (sandalye aralarındaki uzunluk hatası, ayaklarında ton farkı, ayaklarında darbe, bench ayaklarındaki renk hatası) 4 sandalye evimizden teslim alınmış buna karşılık doldurulan teslim formu aşağıdaki gibidir.


Firmanızda müşteri hizmetlerinde çalışan S*** Hanım ile öncesinde konuşmamızda ve aynı gün sandalye teslim alınırken yapılan konuşmalarımızda sandalyelerimizin en geç 10 gün içerisinde teslim edileceğine dair söz verilmiş ve sözünüz yerine getirilmemiştir.


Aynı zamanda sözü verilen defolu konsol kapakları değişimi ile ilgili herhangi bir dönüş yapılmamıştır. Firmanıza defalar not bırakıldı. Bugün itibariyle firmanızla olan alışverişimizde aldığımız konsol, yemek masa takımı, bench, yemek takımı 4 sandalyesinin hiçbir kesintiye maruz kalmadan ücret iadesini talep ediyorum.

Emre 1.206 Okunma

Cevaplar

  • Emre05 Eylül 2017

    Emre Muharremoğlu isimli şikayetime, attığım maillere ve bıraktığım telefon notlarına geri dönüş alamadım, alamıyorum! Tek amaçları satış yapmak olan bu firmadan ürün almanızı önermiyorum, çalışanlar ilgilenmiş gibi davranıp sizi mağdur ediyorlar. Israrla en geç 10gün içinde ürünleriniz gelecek demiş olmalarına rağmen, 1ay olmasına karşın ne telefonlarınıza çıkıyorlar, ne maillere cevap veriyorlar. Böyle firmaların denetilmemesi ve istediklerini yapıp müşterileri mağdur etmeleri çok üzücü. Pişmanım, ömrüm boyunca bir daha alışveriş yapmayacağım!

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön