sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Fuga Mobilya Satış Sonrası İlgisiz Ve Kayıtsız

Nevzat Nevzat04 Ekim 2016 12:13

Yaklaşık 6-7 ay önce Fuga Mobilya Ankara Mağazasından jp modeli yatak odası aldık. Ev boş ve çok az kullanılmasına rağmen 2 ay önce karyola başlığında iki aynanın birleştiği yerden başlamak üzere aynada yaklaşık 15 cm'lik bir çatlama olduğunu gördük. Herhangi bir çarpma ve müdahale olmamasına rağmen oluşan çatlamadan dolayı Ankara'da ilgili kişiyle irtibata geçtim. İnceleme yapıldıktan sonra aynanın garanti kapsamında olmadığını, 350 TL servis ücreti karşılığı başlığın değiştirileceğini söylediler. Ben de telefondan ilgili kişiyle konuşarak aynanın kullanım sonucu kırılmadığını, garanti kapsamında değerlendirilmesini istedim. 2 ay oldu ne dönen oldu, ne soran...

Birkaç defa telefonla arayıp hatırlatmama rağmen her defasında bana döneceklerini söyleyip dönmediler. Bir keresinde müşterinin olduğunu hemen döneceğini söyleyip yine dönülmedi. Markayla ilgili olumlu düşüncem tamamen değişti.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Nevzat 18 Kasım 2016 17:47

Evet ücret karşılığında ürün başlığı değiştirildi. Sanırım her işletme bunu yapardı. Teşekkür mü etmeliyim bilemiyorum. Başlığı ayna olan Karyolayı bir bütün olarak düşündüğümüzde aynanın garanti kapsamında değerlendirilmemesi marka ile ilgili düşüncelerimde yanıldığımı gösterdi. Benim size müşteri olarak tavsiyem jp model yatak takımının karyola başlığındaki aynaları düzgün presleyip monte etmeniz. Sonra kendiliğinden çatlıyor. Son olarak diyeceğim şudurki, Fuga Mobilya kalitesi bu edindiğim tecrübeyle son bulmuştur. Teşekkürler Fuga (?)

Fuga Mobilya Logo Fuga Mobilya 18 Kasım 2016 15:01

Ücret karşılığında müşterimizin başucu değiştirilmiştir. Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular