24 Temmuz
#12321035

Tavan Döşemesi Sorununu Kabul Etmeyen Ford Otosan

Aracımı 22 Temmuz pazartesi günü Ford çetaş yetkili servisine 30 bin bakımı için götürdüm. Arabamı 2018 Mart ayında Otokoç Bornova'dan satın almıştım. Arabam daha 1.5 yaşında 2017 model Ford Focus model. Aracımın tavanın da kırılmalar ve sarkmalar olduğunu gördüm daha bakım yapmadan önce servise gittiğimde söyledim böyle böyle diye resimlerini çektiler Otosan'a göndereceğiz dediler bende tamam dedim. Aradan 1 gün geçti Otosan resimlerin net olmadığını söyledi ve tekrar resim istedi bende resimleri kendim çektim gönderdim. Bu sefer bana parça kaynakları sorun olmadığı için onarım talebimi reddedildi diye bilgi verdiler.


Ben de Koç çalışanıyım. İlk resmi anlayamayan arkadaş 2. resimde nasıl parça kaynaklı değil müşteri kaynaklı diye biliyor. Ben arabamın içinde sigara dahi içmedim bugüne kadar. Bu arabayı aldığım da da vardı sadece gözüme takılmıyordu sorun git gide büyüdü şimdi böyle cevap geliyor. Arabamın tavan döşemesinin tamirini istiyorum. Araba herhangi bir zarar gelmesin diye dışarıda özel servise dahil gitmiyoruz bir sorun olmasın diye garantisi bozulmasın diye ama bir sorun olduğun da garanti bize böyle cevap verince insan üzülüyor ben konu ile ilgili yardımlarınızı acil şekil de çözüme sunacağınızı düşünüyorum.

Eren Eren 3.771 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Eren26 Temmuz

    Kesinlikle bir sonuç alınamadı. Resimleri inceledik sizin nasıl kullandığınızı bilemediğimiz için Parça kaynaklı değil o yüzden garanti kabul etmiyor dendi. O zaman garantilik bir sorunumuz olduğunda bu cevabı verip işin için den çıkılır? 1.5 yaşında ki arabanın iç döşeme tavanına ne yapmış olabiliriz? Garanti Uzmanlarımız inceledi ve bu sonucu verdi diyorlar şaka gibi. Herhangi bir başka parçasında sorunumuz olsa sizin nasıl kullandığınızı bilemeyiz parça kaynaklı değil o yüzden red cevabı veriyoruz bir daha gitseniz bile servise aynı cevabı alacaksınız diyor! Yetkili servis bakımlarını neden biz 2 katı para vererek yapıyoruz sorunumuz olduğunda çözemeyecekse gerek yok artık!

  • Ford Temsilcisi24 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları