11 Eylül
#12585517

Sıfır Aldığım 3. Ford Tourneo Courier Arıza Bitmedi

Sıfır Ford Araçta motor arıza ve yağ değişimi ışığı 10. kez gidişimde sondu ama şimdi de araç ısındıktan sonra devir den düşüyor ve çekmiyor essek gibi bağırıyor aralık ayında almış olduğum 2018 model Ford Tourneo Courier aracım şu anda 28.000 km'dedir. Arabamın 6 kez yağ lambası yandı serviste sürekli yağını garanti kapsamında değiştirdiler, bana yağın içine mazot karışıyor dediler fabrikayı aradığımda en yetkili benim sorunumu halledebilecek bir kişi ile görüşmek istediğimi söylediğimde en yetkili benim diyen bana git lamba yanınca servise götür diyen bir personelle karşılaştım ve sorunum hala çözülmedi ve değişim için ret geldi gerekli işlemler için adli yollara başvuru yapacağım ve Ford Otosan'ı gerekli haber kanallarını çağırıp tüm Türkiye'ye tanıtacağım benim ile beraber aynı sıkıntıdan tam 8 kişi var ve hiç birisinin sorunu çözülmedi 3 arabada 257 bin Türk Lirası harcadım olsun ve hakkımı helal etmiyorum numaram 0507651*** aynı sorunu yasayan arkadaşlar ulaşsın.


Geçen hafta beni Ford Otosan'dan araba memnuniyeti ile ilgili aradılar derdimi anlattım isterseniz size dönüş yaparız dediler, sorunumu derdimi anlatmama rağmen Ford Otosan eğer aracının arkasında duruyorsa benim arabamı ya değiştirir ya buna bir çözüm bulur. Benim Ford'dan almış olduğum 6 ya da 7. 0 model araçtır eğer sorunum çözülmezse bir daha Ford dan araba almayacağım ve sorunum çözülmezse arabaya ödediğim paranın hakkını helal etmiyorum.


Ben her defasında sabahtan akşama kadar serviste beklemek zorunda değilim 10 km gidiyorum arabadaki kronik bir sorum yüzünden ben bunları yaşamak zorunda değilim en kısa zamanda mağduriyetimin tarafıma karşı her ne olacaksa artık giderilmesini istiyorum.

Murat Murat 7.002 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Murat20 Eylül

    Hiçbir şekilde hala yardımcı olunmadı haber kanallarında benim ile beraber mağdur olan arkadaşları izlersiniz

  • Ford Temsilcisi12 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları