25 Mayıs
#12026102

Şentürkler Ford Servis Sıkıntısı!

Şubat sonunda Focus model aracımla kaza yaptım. Çekiciyle her zaman gittiğim Şentürkler Ford’a arabamı bıraktım. Tamirler başlandı araç teslim edildi. Bu tarihten sonra yaptıkları işlerde çıkan sıkıntılar yüzünden 3 kere servise gittim. 4.'ünün garantisi yok.
İlk kaput kapanmıyordu eskisi gibi. Gittim zamanla oturur, usta burada değil diye geri gönderildim. Sonrasında park sensörlerim eskisi gibi çalışmıyordu ve takılan silecek suyu seviye sensörü arızalıydı sürekli hata veriyordu.
2.'ye bu nedenle gittim. Randevu verdiler ustalarımız yoğunmuş şu gün gelin diye randevu aldım 3.'ye gittim.
Sabah 10.00’da aracımı bıraktım 3’e kadar o aracın yapılmasını bekledim.
Sensörlerimi şimdiki gibi kullanmam gerekiyormuş çünkü güncelleme yapılmış geri döndüremiyorlarmış. Yersen.
Silecek sensörüyle uğraştılar 3’e kadar. Umarım yapılmıştır. Ben sanayiye gitsem yaptırsam hep hasar kaydı daha işlerdi, hem arabayla bu kadar uğraşmazdım. Ben arabam eskisi gibi olsun diye servise geliyorum.
Ford'dan memnuniyet için aradılar ilk kazadan sonra arabayı aldığımda ben sorunlarım çözüldükten sonra aranmak istiyorum dedim tamam sonra arayalım dediler. 3 ay geçti arayan soranda yok. Demem o bu servis hem bakım için hem sorun olduğunda koşarak gittiğim bir servisti.
Bu saatten sonra kapısından geçmem. Sanayiye giderim çok daha iyi.

Alparslan Alparslan 6.177 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi27 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları