07 Eylül
#12552004

Şahsuvaroğlu Ford, Tourneo Courier Sıfır Araç Sorunları

Şirketimize iki adet almış olduğumuz Ford Tourneo Courier Titanium Plus araçlarımızdan hiç memnun değiliz. Öncelikle araçlarda yazılımsal sorunlar var. Her 5000km de her iki araçta yağ uyarısı veriyor, araca her bindiğinizde ekranda arka arkaya servise götürün uyarıları çıkıyor. Servise 3. götürüşümüz fakat 'düzeltilecek' gibi cümleler duymaktayız. Şu an bir araç hali hazırda uyarıyla gidip geliyor artık bıktık 20km gidiş 20km geliş yapmaktan. Yağ durumuna baktığımızda ise herhangi eksilme eskime söz konusu bile değil. İkinci ve en büyük sıkıntı ise arada gerçekleşen 1. Ve 2. Viteste bariz kendini belli eden bir sorun var. Her iki araçta da yolda giderken silkeleme oluyor. Bunu arada bir yapıyor. Örnek vermek gerekirse 10km sürüyorsunuz daha sonra birden başlıyor silkeleme ve kalkışlarda vites geçişlerinde sanki debriyajdan ayağınızı birden çekiyormuş gibi kendini öne atıyor. Kalkıştan sonra düz yolda ise örneğin 3. Viteste giderken ışıklara yaklaştınız ve ayağınızı gazdan çektiniz, araba sanki eski benzinli araçlar gibi silkeliyor kendini, tekrar gaza bastığınızda yine aynısı. Bu araçlarda kesinlikle kronik bir sıkıntı var ve çok rahatsız edici. Servise götürdüğümüzde deneme sürüsünde ortaya çıkmadığı için yapacak bir şey yok dediler biz size döneriz dediler fakat dönüş olmadı.


Üçüncü sorun ise sensör problemi. 14.000'deki aracın kapıları tam kapalı olmasına rağmen kapı açık uyarısı veriyor bunu arada tekrarlıyor. Arka kapılarda da durum aynı sürekli bir uyarı artık gerçekten can sıkmaya başladı. 14.000 de olan araca arkadan araç çarpması sonucu Kaynarca Şahsuvaroğlu servise verdik. Arka tampon, sensörler ve bagaj kapağı değişim yapılarak orada boyandı. Servis öncesi ilk alındığında 3. Stop lambası içine su alıyor bunu da değiştirin dememize rağmen aynı lambayı yeni değişen bagaja takmışlar. Servis sonrası aracın boyasını incelediğimizde boyada nokta hataları, balık gözleri ve toz yapışmaları vardı. Tekrar verdikten birkaç gün sonra bagaj kapağının somunları sıkılmamıştı ve bagaj tam oturmuyordu. Bu sebepten tekrar servisin yolunu tuttuk. Bu sıralarda araçsız kaldık çünkü ticari araçlara araç temini yapılamıyormuş. Özetle 2008'den beri Ford kullanmamıza rağmen bir sıkıntı yaşamamıştık, bu sebepten Ford aldık fakat bu araçlardan hiçbir şekilde memnun değiliz. Mağduriyetimizin giderilmesini rica ediyorum. Şahsuvaroğlu Kaynarca servis işçiliği de rezalet aracınızı sanayide yaptırın kesinlikle daha iyi, teşekkürler.

Başar Başar 1.873 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi09 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler