12 Nisan
#11836975

Özgür Ford Servisi İvedik Güvenimi Boşa Çıkardı!

Özgür Ford servisine aracımı arızası için görürdüm aracım 2008 model kazası boyası olmayan bir araçtı. Ustaları cihaza bağlayıp teste çıktı usta testten döndükten sonra karşılaştığımız manzara inanılmazdı çünkü aracımın ön cami patlamış çamurluk ve kaput kısmından hasar almıştı. Kendileri beni sakinleştirmeye çalıştılar hasarınızı yaptırır sigorta şirketinin karşılamadığı değer kaybını öderiz dediler. Maalesef güvenerek aracı bıraktım. Aracınızın arızasını çözdük dediler hasar işlemi de bitti denildi aracın arızasıyla ilgili ne yapıldı dedim tesisat onardık dediler detay ve belge istedim vermediler. Aracı almaya gittiğim gün tavırları tamamen değişmişti.


Değer kaybının karşılanmasını istediğim de tartıştık kullandıkları üslup oldukça kötüydü ve demek ki bu araç buraya hiç gelmemiş gibi konuşmalar yaptılar işin ilginç kısmı da aracı dükkandan çıkarmak istediğim de aynı arızayı araç tekrar yaptı çağırdığımda cihaza bağlayıp geçici arıza denildi ve daha ayrılmadan aynı arızayı yaptı ilgilenmediler. Aracımı oradan kendi imkanlarımla başka servise götürmek zorunda kaldım. Aracım hem hasarlı oldu haklı olduğum bir durum da da kötü muamele gördüm. Tabi ki gerekli süreç başladı belki size tavsiye niteliğinde bir yazı olmuştur.

Serap Serap 1.802 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi12 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler