20 Temmuz
#12299325

Otosan Ford Mağdur Duruma Düşürüldüm

Temmuz 2018 Otokoç Ankara şubesinden aldığım Ford markalı aracımda 2-3 ay içinde sol ön taraftaki klima düğmesinin çalışmadığını fark ettim. Yetkili servise ilettim. Aracı görmeleri gerektiğini söylediler. Hastanede çalıştığımı iş yoğunluğumdan ilk bakımda bakılmasını rica ettim. Yetkili servis istediğim zaman gelebilirsiniz sorun olmayacağı söylendi. Haziran 2019'da bakım için götürdüm. Klima düğmesinde ki sorun giderildiği söylendi. Fakat bir hafta olmadan tekrar arıza verdi. Yetkili servisi aradım tekrar getirmemi söylendi. Aracı götürdüm klimadaki sorun giderilirken montaj sırasında vidanın iyi sıkılmadığı hatanın kendilerinde olduğunu söyleyerek özür dilediler.


Bir hafta geçmeden tekrar aynı arıza oldu. Yetkili servisi aradım parçanın değişmesi gerektiğini söyledim. Aracı yetkili servise götürerek 3-4 saat bekledikten sonra garanti değişimi kabul etmediği söylendi. Gönderilen fotoğraflardan kullanıcının zorlamasından olmuştur denerek mağdur duruma düşürüldüm. Yetkili servis çalışanı benden kaynaklanmadığını parçada sorun olduğunu söylemişti. Garantiyi bu konuda ikna edemediklerini parçanın ilk bakımda değişmesi gerektiğini tarafıma söylendi. Üstelik klima düğmesinin yapılması için özel bir aparatla çıkarıldığını benim ulaşmamın mümkün olmadığı söylenmesine rağmen garantinin sucu benim üzerime atması tutarlı bir tutum değil.

Mustafa Mustafa 1.759 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa'nın Teşekkür Mesajı02 Ağustos

    Mağdur durumda bırakıldığım bu durumun çözümü için destek olan herkese teşekkür ederim.

  • Ford Temsilcisi22 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları