Ford ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kayseri Ford Ünal Bayi Satış Yapmak İstemeyen İlgisiz Personelleri!

2.687görüntüleme
İbrahim
İbrahim 13 Kasım 2020 00:09

Kayseri Ünal Ford bayiye sıfır Titanium Plus Courier bakmak için gittim istediğim renk olmadığını söylediler. Ancak farklı renk düşünürseniz kotamızda geri görüş kamerası hediyeli var denildi. Ve fabrikadan ekstra aksesuar paketli geleceğini söylediler. Bende ertesi gün kararımı verip kaporayla birlikte gittiğimde diğer müşteriden aksesuar paketini burada serviste yaptıklarını öğrendim. 

Bende satış danışmanı Sema hanımla yaptığım görüşmede bu paketi burada siz oluşturuyorsanız istemiyorum dedim. Aracımı ekstrasız Titanium Plus olarak almak istediğimi söyledim. Satış danışmanı da komik bir şekilde bu aracı böyle satmak zorundayım dedi. 

Araç toplam tutarına da gelince zorunlu olarak sundukları aksesuar paketini yansıttılar hediye denilen geri görüş kamerasını yansıttılar ve fiyat son bundan başkada asla olmaz diyerek tok satıcılıklarını gösterdiler. 

Bizde bunlara rağmen sadece 500₺ aşağısını teklif ettiğimizde onu bile yapmayarak 500₺ için pazarlık bozuldu ve cebimizde kaporamız la birlikte geri gönderildik. Şikayetimizi dile getirmek için telefonla müdüre ulaşmaya çalıştık açan hanımefendi bağlıyorum diyerek yüzümüze telefonu kapattı.

(Bu denli büyük bir firmaya ilgi ve alakasız çayı bile zorla ikram eden personeller hiç yakışmıyor gerçekten yazık! )

Ford Logo
Ford13 Kasım 2020 10:04

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler