10 Nisan
#11827578

Ford'un Garanti Mağduriyeti!

Fiesta 2014 trend 5k 1.25i ilk sahibiyim aracı aldığım günden beri eksiksiz tüm senelik bakımlarını Çanakkale Ford Arslanlar bayinde yaptırdım. Garantinin biteceğini öğrenmem üzerine 20-09-2018 kadar ücreti dahilinde süreyi de uzattım. Olacak iş ki 08.10.2018 tarihinde aracın ilk defa motor lambası yandı iki gün sonra hem sorunu çözmek üzere hem de senelik bakım için aracı Çanakkale Ford Arslanlar servisine götürdüm aracın oksijen sensörünün bozulduğunu ve 2000 TL ücret ile değişim yapmam gerektiğini öğrendim, kullanıcı hatası ile bozulabilecek bir şey de değil, sormam üzerine böyle kullansam da araca bir zararı olmayacağı söylendi.


Aracın garantisini sorduğumda sadece bitmiş dendi, 20 günle kaçırdığımı bu durumda iyi niyet garantisine başvurabileceğim bana söylenmedi. 1 sene sonra aracın muayeneden geçemeyeceğini öğrenmem üzere tekrar servis ile iletişime geçtim ve bana iyi niyet garantisine başvuralım dendi ve akabinde işlemleri başlattık ve 1-2 saat içinde de Ford merkezden ret geldi. Ben aracı aldığım günden beri yetkili servis dışında bir yere götürmedim, garantisini uzattım, aracın lastiklerini dahi 3-5 kuruş demeden gittim serviste değiştirdim, bu arada araçta 4 yıllık daha 23.000 km'de öyle yol yapmış bir araç da değil.


İyi niyet garantisinden ben yararlanmayacağım da kim yararlanacak? Müşteri size daha ne ödesin ne istiyorsunuz? Kaporta değil, lastik değil, far değil, kullanıcı hatası ile bozulabilecek bir aksam değil tamamen Ford'un hatası.

Erdal Erdal 5.330 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi10 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları