Ford'da Yetkili Servis Ve Garanti Sorunu

Hatice Hatice14 Ağustos 17:06

2017 model Ford Fiesta aracımı 4 temmuzda arıza ışığı yandığı için Denizli yargül yetkili servise götürdüm. Araçta bir sorun olmadığını söyleyip geri gönderdiler. Aracımda gözle görünür bir sorun yoktu ancak aracın tekrar arıza ışığı yandı ve 22 temmuzda aracımı tekrar servise götürdüm. Turboda hata olduğunu parça değişeceğini parça istediklerini beklemem gerektiğini söylediler. Süreç uzun olduğu için ikame araç istedim. Bana ikame araç vermek yerine parça gelene kadar kendi aracımı götürmemi parça gelince aracı tekrar getirmemi söylediler. 100 km mesafeden geldiğimi geliş gidiş orada kullandığım uzun olduğunu aracın zarar görüp görmeyeceğini sorduğumda sorun olmaz inşallah dediler ancak aracı geri getirdikten sonra çekmemeye başladı. 

4443673'ü aradığımda aracım tekrar servise çekildi ikame araç verildi ancak servis beni aramadan sadece eski arızayı çözdü. Ama arıza büyümüştü. Aracı aldıktan 2 gün sonra yine arıza ışığı yandı ve araç çekmiyordu. Tekrar 4443673'ü aradım ve başka bir servis istediğimi söyledim. Fethiye yetkili servisine yönlendirildiğimde aracın turbosunu değiştirmeye karar verdiler. Ancak aracın garantisi masrafı karşılamayı reddediyor. Çünkü ben aracı 63 bin küsur km'de 2. El almıştım. Aldığım kişi bakımların yapıldığını söyledi. Ben 67 bin km'de aracı Konya yetkili servisine götürmüştüm. Orada aracın bakımının ne zaman yapılacağını sorduğumda sisteme bakmak yerine bana araç kendisi söyler dediler. Araç 75 bin km'ye geldiğinde hala bakım istemeyince ben kendim Denizli yetkili servisine götürdüm. Orada 60 bin bakımının geçtiğini söyleyip bu bakımı 75 binde yaptılar. İlk kez Ford'dan araç aldım bakım periyotlarını ben bilemem bunu yalnızca yetkili servisten öğrenebilirim. Konya'daki yetkili servis ihmal edip periyodu söylemedi. Denizli'deki yetkili servis ihmal edip araçtaki arızayı büyüttü diye niye tüm masrafı ben ödüyorum? Bu Ford gibi bir firmaya yakışıyor mu? Madem garanti kapsamından çıkıyor 75 bin bakımını niye serviste yaptırdım? Büyük haksızlığa uğradım ve hukuki yollardan da hakkımı arayacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Hatice 15 Ağustos 18:46

Bir Allah'ın kulu da bana cevap verseydi keşke. Araç gerçekten yağdan arızalandıysa bile bu arıza ben yetkili serviste 75 bin bakımını yaptırdıktan sonra arızalandı. Yani yine sizin yağınızdan arızalandı. Kaldı ki turbo değişince arızanın yok olacağından emin değilsiniz ama arızanın yağdan olduğuna eminsiniz. İlginçç.

Ford Logo Ford 14 Ağustos 17:14

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler