05 Nisan
#11808123

Ford'da  Müşteri Mağduriyeti

Aracımı sıfır almama rağmen yaklaşık bir ay sonra aküsü bitti. Serviste yazılım güncellemesi yapılıp sorunun giderildiği söylendi. Yaklaşık 15 gün sonra tekrar akü bitti. Bu defada akü değişti, yine yaklaşık 15 gün sora yine akü bitti. Bu defada teypten olduğunu söyleyip beni teybin takıldığı dükkana yolladılar. Sonra teybin bir parçası değiştikten sonra yine aynı zaman periyotlarında akü yine bitti. Beni devamlı işimden gücümden alı koydu ve araç daha 4 ay olmadan 4.kez servise gitti. Ben hakkım olan araç değişimi talebinde bulundum ve bekledim. İlk önce problemin teypten olduğunu söyleyip ikinci defa teypten parça değişimi yapıp arabayı teslim ettiler bana.


Ford'dan aracın teybinde problem olduğu için değişim yapamayacaklarını söylediler. Halbuki teyp Ford tarafından takılmıştı. Bu hafta içinde tekrar aküsü bitti ve aracım serviste. Yine değişim talebinde bulundum. Birkaç saat sonra daha arabanın sorunu tespit edilmeden Ford tarafından arandım ve cevaplarının aynı olduğunu ve kesinlikle farklı bir cevap verilmeyeceğini söylediler. Daha aracın sorun tesbitinin olmadığını söylememe rağmen cevaplarının değişmeyeceğini söylediler. Kesinlik müşteriyi mağdur eden bir firma. Arabayı aldığım günden beri hayatımı zorlaştırmaktan başka bir işe yaramadı. Oldukça kaba ve müşteri ilişkileri kötü bir firma. İlk defa avukat tutmak zorunda kaldım.

Ahmet Ahmet 9.696 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet08 Nisan

    Firma tarafından arandım hiçbir şekilde çözüm bulunmadı aynı cevaplar verildi. Bahane olarak da hala teyp öne sürülmekte. Ben aracı bu şekilde aldım ve teybi dışarıda değişmedim. Anladığım şey suçu teybe atarak kendilerince bu cevap mekanizması oluşturmak. Kesinlikle tercih etmeyeceğim ve tanıdıklarıma önermeyeceğim bir firma. Kesinlikle yardımcı olmuyorlar hukuki haklarımı yok sayıyorlar.

  • Ford Temsilcisi08 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları