10 Nisan
#11826865

Ford'da  İlgisizlik ,Güvensizlik

2017 model olan aracımın start stop arızasıyla alakalı servise başvurumu yaptım. Araç aküsü şarj edildi, güncellemeler yapıldı, aracımızın 3 gün süre ile serviste kalması gerektiğini söylediler. İkame araç talebimizde 1 ay sonrasına verebileceklerini söylediler. Yıllardır Ford kullanıcısı olarak bu firmayı kınıyorum.


Aracımın arızası giderildikten sonra satacağım ve gerekli yerlere gerekli reklamları yapacağım. Ortada bir ayıp var. Bu ayıbı kapatmak yerine üzerine müşteri memnuniyetsizliği, müşteri ilgisizliği müşteriye çözüm odaklı yaklaşmama gibi bir çok sorunlar var. Tekrar ve tekrar Ford’u kınıyorum ve 6 yıllık bir Ford kullanıcısı olarak bu olay dan sonra farklı markalar ile yoluma devam edeceğim.

Furkan Furkan 4.825 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Furkan15 Nisan

    Sizin arama Süreniz 30 gün sanırım kaç gün geçmesine rağmen arama yapılmadı.

  • Ford Temsilcisi10 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları