07 Kasım 2018
#11118886

Ford Yolda Bıraktın Beni!

2017 Model 0 Ford transit 350l aldım. Aracım şu an 10 bin km'de buna rağmen aracımla hepsi resmi belgeli olmak koşuluyla 9 defa yolda kaldım. Sizde takdir edersiniz ki 9 defa yolda kalıp servis çağırdıktan sonra veya aracı çekiciyle servise götürdükten sora arızanın ne olduğu çokta mühim değil. Benim bir önceki aracımın maddi değeri bu aracın 10 kat daha ucuzuydu ve 2000 model başka markaya ait bir araçtı ama biz o araçla çok mutluyduk beni bir defa yolda bırakmadı bir defa çekiye bindirmedim o aracı 15 sene kahrımı çekti, şimdi ise ben bu Ford'un kahrını çekiyorum. Oysa bu 10 kat daha pahalı çok ilginç değil mi? İade veya değişim talebinde bulundum bekliyorum şimdilik olumsuz cevap gelmesi halinde avukatımla da konuştum resmi süreç başlatacağım ve de sosyal medya aracılığı ile sesimi duyurmaya çalışacağım artık Allah Kerim Koç gurubu bu lekeyi temizledi, temizledi. Temizlemedi ben Ford'u sildim.

Ahmet Ahmet 1.706 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ahmet10 Kasım 2018

    Ford benim şikayetime cevap verdi ancak, sıfır aldığım araçla 4bin km de başlayan arızalar zinciri 10bin km ye gelenekadar 9 defa devam etti ve buna rağmen yetkililer şikayetimi değerlendirip değişime uygun bir durum görememişler, çok ilginç değil mi kim binmek ister sıfır km araç alıp 9 defa arıza yaptıktan sonra aynı araca... ? Artık bundan sora Allah kerim hukuken hesaplaşcaz herhalde sosyal medya da cabası olacak bu işin?

  • Ford Temsilcisi07 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları