Ford Yetkili Servisleri Mağdur Ediyor!

Sinan Sinan08 Kasım 2018 13:27

Ford Focus MC3 aracımı tamir için Ford Akgün Sakarya Servisine verdim. 6.gün sonunda gidip aracın durumunu yerinde görmek istedim. Aracımın farları dahil sökülerek ön kısmının dış hava ortamında korumasız açık şekilde bırakıldığını gördüm. Yetkiliye “kardeşim şunun üstünü ört ya da kapalı yere köy! Bak far kabloları ya da diğer elektriksel akşam nem almasın su değmesin” dedim. Yanıt olarak saygısız bir gülüşle “bir şey olmaz beyefendi” cevabını aldım. Zaten araç dağılmış araçların yanında hurda misali park halindeydi. 14 gün bahane üreterek araca dokunmayıp türlü türlü itiraz edilmesi için peşlerinde gezmem gereken bahaneler ürettiler. 18. Günde (basit onarım) araç hazır diyerek beni çağırdılar.Gittiğimde şoka uğradım! Yetkili servise verdiğim aracın sökülen on tamponu yamuk takılmıştı araç diğer tampon parçaları ile sağdan sıfıra sıfır birleşirken soldan 1.5 cm mesafe aralık olacak şekilde saygısızca tarafıma teslim edilmek istendi. Yetkili servis bana zaten eskisi gibi olmaz cevabını verdi. Yamuk takmışsın bunda bir şey yok bu olur dedim. Bunun üzerine bu yetkili kişinin Amiri şimdi bırak sonra bir daha gel dedi.

Ertesi gün gene çağırdılar Servis müdürü ne isteniyorsa imzaladım. Zaten bu kişi aracı bizzat kendisi kontrol ettiğini söyledi. Firmanın bir kalite kontrolü yok zaten! Başka bir yere uğramadan eve geldim aracı park ettim. Kapıdan içeri girecekken aracıma dönüp baktım. Aracın kaza ile alakasız sağ arka kapısında 1 oyuk ve alt alta 2.5 cm lik 2 çizikle karşılaştım. Durumu servis müdürüne bildirdim. Bana resimler attı hemen bu beyefendi dedi bak resimlerde yok. Dedim senin bu resmindeki bu arabanın dışı yıkanmamış! Sen bana dışı yıkanmış araba verdin? Kardeş ben bu araba ile kaza yapmadım direkt eve geldim? E gönderdiğin resimde de çizik yok diyorsun bana? Yani biz mi yaptık bunu size yalan mı söylüyoruz dedim. Asıl bomba zaten pazartesi sabahı patladı! Aracı ilk kez far ile kullanmak zorunda kalmıştım karanlıktan dolayı.

Marşa bastım hemen yol bilgisayarı uyarı verdi: d “ kısa far arızası” oysa uyarmıştım! Servise gittim far arızasını giderdiler, kaskom mini onarım hatasını desteklediği halde inatla yaptıkları çizikleri onarmadılar. Hasar bölümü taktıkları parçaların GM numarasını vermiyor. Müşteriyi kaile almıyor. İnsanları beden dili ile kovuyorlar. Bence Sakarya ilinde Ford araç almak çok yanlış bir hareket olur. Yazılanları dikkate bile almayacağına eminim. Servisin tutumundan belli!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sinan 30 Kasım 2019 11:13

Allah belanızı versin inşallah.

profile-icon Sinan 11 Kasım 2018 04:32

Aynen düşündüğüm gibi oldu. Halen serviste takılan parçaların GM numarası ve fatura bilgileri verilmiyor. Demek ki orijinal parça kullanmadınız iddiası doğru. Aracın tamir verilmeden önce fotoğraflarında hasar görünmediği halde verdiğiniz hasarı kabullenmediniz. Zaten şikayet var comda beğeni oranınız %18. Bunlar durumu anlatmaya yetiyor. Pazartesi günü ilgili dilekçeyi, telefon kayıtlarını ve resimleri savcılığa aksettireceğim inşallah. Buraya Başka kişilerin mağdur olmaması için bu gerçekleri yazdım.

Ford Logo Ford 08 Kasım 2018 13:38

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler