Ford Yetkili Servisinin Sorumsuzluğu

Muhammet Muhammet25 Ağustos 03:39

2011 Yılında Ford Fusion marka araç satın aldım. Aracımı 9 senedir servis bakımlı kazalarında dahi servise götürdüm. 2019 senesinde ağır bakımlarını yaptırdım son 1 senedir aracımda hidrolik fren yağı lambası yanıyor gözle bir ustaya kontrol yaptırdım hidrolik borusunda muhafazasının eksik olduğunu aşınma sonucu sızdırdığını çamurluğun iç kısmında yağ akıntısından dolayı boyanın komple kalktığını da gösterdi Ford Otosan'ı aradım durumu bildirdim yetkili bir servise gidip servise 300.00 TL keşif parasını ödemem gerektiğini akabinde duruma göre hareket edeceklerini söylediler. 

Ford servisinin eksikliğini veya gözden kaçırdığı bir problemi ben ve ailem bir fren boşalması sonucu canımızla ödeyebilirdik bir sağlık çalışanı olarak utanmadan pandemi dönemi bize değer verdikleri için kampanya vs.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Ford Logo Ford 25 Ağustos 09:54

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler