20 Şubat
#11617970

Ford Yalan Bilgi Verip,  Hasarsızlığımızı Bozdular...

Aracımın park halinde iken sağ dikiz aynasının camı çatlamıştı. Dikiz aynasının mekanizması çalışıyordu sadece aynanın camı değişecekti. Biz de Allianz Sigortayı aradık. Telefona çıkan arkadaşa durumu aynen bu şekilde anlattık. Zaten tüm konuşma kayıt ediliyor. Poliçe numaramızı istedi ve ekrandan baktı ve serviste yaptırabilirsiniz "hasarsızlığınızı bozmuyor" dedi.


Ben 3 kez sordum ve üçünde de aynı cevabı teyit etti. Sonrasında Ford Otosan Yenibosna'yi aradım ve aynanın değişimi için randevu aldım. Ertesi gün servise gittim ve oradaki arkadaş bizde kaskomuzun tüm sayfalarını istedi inceledi ve tamam dedi. "hasarsızlığınızı bozmaz" dedi ve camı değiştirdik.
Bir hafta sonra kaskomuzu yenilemek için aradığımızda "hasarsızlığımızın Bozulduğunu" öğrendik. Biz de bunun üstüne aradık ve aldığımız cevap şu oldu "eğer cam parasını siz nakit öderseniz, kaydı düzeltiriz ve hasarsızlığınızı devam ettiririz. " Cam bedeli de 150 TL. O kadar kötü niyetliler ki "biraz mantıklı düşünüp, iyi niyetli olsalar" 150 TL için hasarsızlığımı bozacak kadar deli olmayacağımı bilebilirlerdi.


Ford, YKB ve Allianz hepsi aynı grup olmasından sanırım çok güzel bir oyunun kurbanı olduk. Bu oyunu o kadar güzel oynayıp, yalan dolan ile insanları kandırıyorlar.


Öncelikle, kaskomu yaptırmıyorum, trafik sigortamı bu şirketten yenilemedim. Aracımın bakımını Ford Otosan Yenibosna'da asla yaptırmayacağım. Gerekirse daha pahallıya yaptırırım ama orada yaptırmayacağım. Ayrıca Ford aracımı de satılığa çıkarıyorum. Bir daha bu grubun çirkin oyuna asla gelmeyeceğim. 150 TL için atmayacakları takla yok anlaşılan. Utanma sıkılma olmaksızın 150 TL için oyunlar oynayan Büyük görünümlü, küçük firmalar... Ülkemizin yüz akı diyemeyeceğim hareketler, elemanlar ve/veya firmalar.

Cumhur Cumhur 5.574 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ford Temsilcisi21 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları