sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Ford Yağ Pompası Arızası Sonucu Büyük Masraf.

Uğur Uğur08 Ağustos 2018 20:18

2012 Focus model aracım (3**853) şehir dışında arıza yaptı ve çalışmayınca çekiciyle önce Balıkesir’deki bir yetkili servise, yapılamayınca oradan da İstanbul’daki sürekli periyodik bakımlarını yaptırdığım (son 2 bakım hariç) yetkili servise büyük bir maliyet ile çektirmek zorunda kaldım.

Yetkili servis yağsızlıktan dolayı motorun yatak sardığını ve ilk etapta 15 bin TL gibi bir masrafın olacağını, motor içinde bir sorun olması halinde ise bu rakamın daha da artabileceğini belirtti. Bakım ve yağ değişimleri zamanında yapılan aracımda hiçbir yağ sızıntısı veya yağ uyarısı olmamasına rağmen bu sorun birden ortaya çıkmıştır ve araç yolda kalmıştır.

Sorunun kaynağı yağ pompası arızası olabileceği yönündedir. Bu konudaki mağduriyetimin giderilmesi konusundaki talebim Ford Otosan tarafından önce kayıta alınıp iyi niyet garantisi kapsamında değerlendirilebileceği belirtilmiş olmakla beraber bir gün sonrasında garanti süresinin bitmiş olması ve aracımın son birkaç bakımın yetkili serviste yapılmamış olması nedeniyle bu konuda hiçbir desteğin sunulamayacağı bana iletilmiştir.

Bu yağ pompasının arızalanması dışarıdan bir müdahaleyle veya benim kullanım veya bakım kusurumdan ortaya çıkmamıştır. Böyle bir parçada böyle arızanın çıkması düşük kalite veya hatalı üretimden kaynaklanmış olmalıdır.

Son 1-2 haftada çektiğim sıkıntılar nedeniyle kullandığım araç beni maddi ve manevi çok mağdur etmiştir. Ford Otosan’ın bu ilgisizliği ise büyük hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bu şunu gösteriyor ki; Şayet Ford marka bir aracınız var ise her an ve her yerde yolda kalabilirsiniz ve üretim hatasından kaynaklı bir sorun olsa bile garanti süreniz bitmiş ise maddi ve manevi büyük bir yıkım yaşayabilirsiniz.

Bu mağduriyetimin giderilmesini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Uğur 09 Ağustos 2018 12:14

Evet tekrar aradınız ve garanti süresi bittiği için bir şey yapamayacağınızı tekrar bildirdiniz. Garantisi devam etmiş olsaydı zaten konu bu siteye gelmezdi. İmalat hatası belli olan yağ pompası yüzünden büyük masrafa girdim. Dışarıdan bir müdahale olmayan ve motor içindeki bu parçanın ne periyodik kontrolü, ne de bakımı mümkün. Tekrar ediyorum dikkat; Şayet Ford marka bir aracınız var ise ve garanti süresi bitti ise kullanırken çok dikkatli olun veya değiştirin çünkü her an ve her yerde yolda kalabilirsiniz ve üretim hatasından kaynaklı bir sorun olsa bile Ford ürününe sahip çıkmadığı için maddi ve manevi çok büyük bir yıkım yaşayabilirsiniz. Satarken ilgi büyük, bakımları yaptırırken masraf büyük fakat garanti süresi bittikten sonra müşteriyi tanımıyorsunuz.

Ford Logo Ford 09 Ağustos 2018 08:11

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzu kayıt altına aldık. İlettiğiniz konuyu araştırarak size en kısa sürede bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü talep, öneri, şikayet ve memnuniyetinizi (444 FORD) 444 36 73 numaralı Ford Direkt hattımıza 365 gün, 24 saat iletebilirsiniz. Saygılarımızla Ford Otomotiv San. A.Ş. Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler